Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 12°10°
1 października 2020

Kolej w Jastrzębiu zagrożona?

Kolej w Jastrzębiu zagrożona?
fot. pixabay

To, że kolej w Jastrzębiu będzie wydawało się być przesądzone. Jednak szkody górnicze mogą być poważnym problemem, przy realizacji tego projektu.

Samorządowcy z Godowa, Gorzyc, Jastrzębia spotkali się 24 września w Warszawie z pełnomocnikiem rządu do spraw budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcinem Horałą, omawiali trasy linii Kolei Dużych Prędkości, a dokładnie nr 170.

Przedstawiciele Jastrzębia i Mszany usłyszeli, że projektanci sceptycznie odnoszą się do wariantu linii biegnącej przez Jastrzębie-Zdrój. Mocno brany jest uwagę inny przebieg - wariant w 54, prowadzący ze Skrzyszowa wzdłuż autostrady A1 w Połomi i dalej przez Świerklany. Powodem mają być występujące na tym terenie szkody górnicze.

 Samorządowcy ustalili, że w sprawie Kolei Szybkich Prędkości spotkają się w Warszawie jeszcze raz. Będą analizować, czy szkody górnicze w rejonie Jastrzębia, są na tyle poważne, że wymusza to całkowitą zmianę proponowanej przez nich trasy. 

Ze strony miasta Jastrzębia-Zdroju niezmiennie kierowana jest do decydentów Centralnego Portu Komunikacyjnego rekomendacja przebieg linii 170 po śladzie starej linii 159 od Pawłowic do Jastrzębia-Zdroju, z utworzeniem przystanku/stacji kolejowej na terenie miasta.

 - Powyższa rekomendacja została wyrażona we wspólnym stanowisku miasta Jastrzębia-Zdroju, gminy Godów, gminy Gorzyce i gminy Mszana, skierowanym do Pana Marcina Horały – Pełnomocnika Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego. W naszym przekonaniu stanowisko to zagwarantuje optymalny pod względem kosztowym, logistycznym, społecznym i komunikacyjnym przebieg trasy kolejowej nr 170, minimalizując ewentualne negatywne konsekwencje dla mieszkańców, przedsiębiorców i innych podmiotów realizujących swoje inwestycje i zadania.  W niniejszym stanowisku wyrażono również konieczność dalszych szerokich konsultacji prowadzonych przez podmiot odpowiedzialny za powstanie połączenia kolejowego, czyli przez Spółkę Zarządzającą Centralnym Portem Komunikacyjnym z mieszkańcami, podmiotami gospodarczymi, samorządami oraz wszystkimi innymi stronami zainteresowanymi przebiegiem trasy kolejowej nr 170 - wyjaśnia Izabela Grela z jastrzębskiego magistratu. 


Dalsze przewidziane kroki to konsultacje na których mają zostać przedstawione przez CPK zawężone propozycje przebiegu linii kolejowej. Konsultacje te maja odbyć się końcem tego roku. 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Walka o pociąg! Ważą się losy kolei w Jastrzębiu Walka o pociąg! Ważą się losy kolei w Jastrzębiu

Kolej w Jastrzębiu. Województwo złożyło projekt Kolej w Jastrzębiu. Województwo złożyło projekt

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (53)
Sławoj02.10.2020 16:41

Ks. Pudlik tyle lat był i nie było problemu z kanalizajca a teraz od razu przeszkadza. Dziwna sprawa ten proboszcz zaczyna robić dziwnie.

Gość02.10.2020 11:32

p
Przydała by się ta kolej nie każdy ma własny samochod

Gość02.10.2020 8:01

HAWK, górnictwo jest marzeniem tych , którzy mieli problem z zaliczeniem podstawówki. Operatorem łopaty może zostać każdy, kombajn i obudowa mechaniczna to żadna zaawansowana technologia. Inni wolą pracę gdzie trzeba myśleć.

Stachu02.10.2020 4:13

No I co? Fajnie się wydaje nie swoje pieniądze ...kasa poszła na budowę nowego Wiaduktu bo niby projekt uwzględnia pod nim linię kolejową ..A tu się okazuje że nic z tego....a wystarczyło po prostu zasypać kruszonym kamieniem ubić wyasfaltowac I dawno by było gotowe ....ale po co jak można roztrwonic nie swoje pieniążki ...Hetmanka kończ już WSTYDU
OSZCZĘDZ !!!!

Witold01.10.2020 23:52

Jak wam gruchot za 5 koła padnie to chętnie by się wsiadło w pociąg a takich gratów pod blokiem nie mało i proszę nie nazywajcie tych rzechow za samochody hehe

Sara01.10.2020 23:51

Do goscia
W Londynie też każdy woli autem jechać a kolej metro podziemnie i naziemne mają i jeżdżą ale po co na wsi kolej w sumie racja

Gość01.10.2020 23:03

I całe szczęście .
Na co komu tutaj kolej?
I tak kazdy autem spod domu woli jechać

Edek01.10.2020 22:03

Podziękuj gornikom

Marek01.10.2020 21:47

@HAWK przestań pitolic. Wam rylom się wydaje, że wszyscy chcą pracować w KWK. W 4 literach mam kopalnie. Schyłkowy przemysł degradujący ludzi i środowisko. Jesteście jak rak toczący ta ziemię. Wszystko niszczycie i żyjecie kosztem innych. Jesteście jak pasożyt. Im wcześniej zniknięcie tym lepiej dla wszystkich, nikt po was nie będzie płakał.

.01.10.2020 19:30

I tyle zostało z obietnic posła Matusiaka jaką to kolej dla Jastrzębia załatwił.

W sumie to to miasto na więcej nie zasłużyło.

Pokaż wszystkie opinie (53)