Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 4°
20 stycznia 2021

Czy kolej ominie Jastrzębie?

Czy kolej ominie Jastrzębie?
fot. pixabay

Reaktywacja linii kolejowej na terenie Jastrzębia wzbudza spore emocje. Ostatnio pojawił się pomysł, aby szlak kolejowy Ostrawa-Katowice ominął nasze miasto i skierowała się wprost do Wodzisławia Śląskiego. 

Centralny Port Komunikacyjny ogłosił przetarg na wykonania studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego dla linii kolejowej Katowice - Jastrzębie - Godów - granica państwa. Przypomnijmy, że zakłada on poprowadzenie odcinka przyszłej linii kolejowej nr 170 z Katowic do Republiki Czeskiej – Ostrawy. W ramach tej koncepcji zaplanowano fragment: Jastrzębie-Zdrój – Wodzisław Śląski, wraz z odgałęzieniem do planowanej stacji Jastrzębie-Zdrój Centrum.

Towarzystwo Entuzjastów Kolei z Wodzisławia Śląskiego ma na temat przebiegu przyszłej linii kolejowej inne zdanie. Protestują przeciwko „wyginaniu magistrali w kierunku miast cieszących się większą przychylnością rządzących”.

TEK przedstawiło swoją koncepcję trasy i zbiera podpisy ją popierające pod internetową petycją do władz XXX Prezentowana przez Towarzystwo wizja odbudowy kolei, polega na wyprostowaniu przebiegu magistrali Katowice-Ostrawa, lokalizacji węzła kolejowego w granicach Wodzisławia Śląskiego, na terenie dzielnicy Wilchwy, połączeniu Jastrzębia-Zdroju i innych miast subregionu zachodniego z magistralą w ww. węźle poprzez odbudowę linii 875 Wodzisław Śląski – Jastrzębie-Zdrój.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Nie powstanie "Port Jastrzębie". Skrócono tory Nie powstanie "Port Jastrzębie". Skrócono tory

Przetarg na szybką kolej ogłoszony Przetarg na szybką kolej ogłoszony

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (34)
Generał Ogórcow22.01.2021 7:57

"w Jastrzębiu nie będzie dworca"

Podziemny ma byc, pod rondem.

Kazka21.01.2021 16:28

Kochani Jastrzębianie gdybyście czytali ze zrozumieniem to od początku wiedzielibyśmy że w Jastrzębiu nie będzie dworca. Dawno temu zapytałam gdzie będzie usytuowany dworzec ponieważ z wszystkich informacji wynikało, że,,kolej przeleci,, obok/przez Jastrzębie-Zdrój , szkoda że jesteśmy wykluczeni ??

Gość21.01.2021 9:28

W Jastrzębiu-Zdroju będziemy mieli kolej tak jak mamy darmowe bilety w miejskiej komunikacji !!! Obiecanki cacanki a póżniej ? proszę Państwa kolei nie będzie, sytuacja się zmieniła z powodu szkód górniczych i z powodu zamykania kopalń.

do kolando-Arteks21.01.2021 9:06

jastrzębianie nie korzystają z żadnego Rybnika.
Zobacz sobie ilu jastrzębian korzysta z dworca w Zebrzydowicach. My nie potrzebujemy twojego Rybnika ani Wodzisławia a tym bardziej odległej Pszczyny.

Akcja innowacyjny pajacyk jsw21.01.2021 6:51

Po cojastrzębianom kolej przecierz do nowego KFC w centrum miasta będzie można podjechać autobusem

Akcja innowacyjny pajacyk jsw21.01.2021 6:47

Przecież kolej w Jastrzębiu jest! Tylko że od 2001 roku kolej wprowadziła zastępczą komunikację autobusową

Bzyk20.01.2021 22:40

Po co nam kolej - zlikwidować wszystko !

kolando20.01.2021 21:04

Moim zdaniem jak Jastrzębie kolei nie ma tak jej mieć nie będzie. CPK to pomysł nierealny. Mądrzejsze i zaradniejsze miasta nie pozwoliły nawet w złych i biednych dla transportu czasach odciąć się od kolei. Jastrzębie sobie na to pozwoliło teraz co najwyżej może sobie żyć marzeniami o jej powrocie podczas gdy z pobliskiego Wodzisławia, Rybnika czy Pszczyny co chwilę śmigają pociągi do Katowic, a nawet Warszawy czy Gdańska.

Generał Ogórcow20.01.2021 18:06

"Szkoda kasy i czasu na te zabawy i tak to nie wypali."

Oczywiscie, ze nie wypali. Miasto upada. Nawet UM przyznaje, ze nikt tu nie zainwestuje.
UM bedzie jeszcue udawal, ze cos robi utrzymujac pseudowydzialy inwestycyjne.
Jedyna szansa to bycie tania sypialnia dla wiekszych miast. Nalezy utworzyc i susydiowac transport autobusowy z Katowicami, Gliwicami, Rybnikiem i Ostrawa.
To jedyna szansa na przetrwanie.
Ale tym powinni zajac sie specjalisci a nie Pani Prezydent i asystujace jej przyglupy i bezczelne cwaniary.

seboc20.01.2021 17:55

TEK w obecnej chwili to takie judasze, chcące wbić nóż w plecy Jastrzębia i jego mieszkańców.

Pokaż wszystkie opinie (34)