Pogoda na dziś zobacz prognozy
 10°
11 marca 2021

Trzecia fala epidemii - tłok w autobusach MZK

Trzecia fala epidemii - tłok w autobusach MZK
fot. kb / jastrzebieonline.pl

Zdaniem epidemiologów trzeci fala koronawirusa stała się faktem. Tymczasem w autobusach Międzygminnego Związku Komunikacyjnego panuje tłok, szczególnie w najbardziej obleganych liniach w godzinach szczytu. Nie ma mowy o zachowaniu, chociażby 15 cm odstępu pomiędzy pasażerami. 

Limit przewożonych osób w czasie pandemii w autobusach MZK to 30% miejsc siedzących i stojących, jest to ok. 30 osób. Przy zachowaniu takich obostrzeń można mówić o względnym bezpieczeństwie pasażerów. Tymczasem w niektórych liniach MZK, tych najbardziej obleganych w godzinach szczytu, panuje tłok. Nie ma mowy o zachowaniu choćby 15 cm odstępów pomiędzy ludźmi.

Może zdarzyć się tak, że pasażer wsiada do autobusu wypełnionego zgodnie z panującym obostrzeniem, po czym po chwili znajduje się w sytuacji, niczym przysłowiowy śledź w puszce. Nie zawsze jest też możliwe szybkie opuszczenie niebezpiecznego miejsca, gdyż trzeba czekać, aż autobus dojedzie do najbliższego przystanku. Dodatkowo nie wszyscy znajdujący się w pojeździe mają założone na twarzy obowiązkowe maseczki. Co jest kolejnym złamaniem obowiązkowych obostrzeń epidemicznych.

Co na to Międzygminny Związek Komunikacyjny i jak zamierza zadbać o bezpieczeństwo pasażerów?

- W każdym autobusie znajdują się informacje dotyczące zachowania dystansu, a przede wszystkim zasłaniania ust i nosa. Odpowiednie plansze widoczne są także na zewnątrz pojazdu. O konieczności przestrzegania obostrzeń epidemicznych informują także kontrolerzy pojawiający się w autobusach. Oczywiście zdarzają się sytuacje, gdy liczba pasażerów przekracza dopuszczalne limity – podobnie jak w wielu marketach czy kościołach. W przypadku większej liczby pasażerów, zarówno kierowcy jak i kontrolerzy nie mają możliwości wyprosić z pojazdu część pasażerów. W jaki bowiem sposób zdecydować, kto ma opuścić autobus, a kto kontynuować podróż, skoro wszyscy posiadają ważny bilet. Obecnie nie odnotowujemy skarg pasażerów dotyczących przekroczenia limitów epidemicznych w autobusach - komentuje Rafał Jabłoński, rzecznik prasowy Międzygminnego Związku Komunikacyjnego w Jastrzębiu-Zdroju.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

7 osób zmarło z powodu koronawirusa 7 osób zmarło z powodu koronawirusa

Będą szczepienia w hali widowiskowo-sportowej? Będą szczepienia w hali widowiskowo-sportowej?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (32)
Do gouvu15.03.2021 21:46

To mogą być jeszcze droższe????

do do pasażera15.03.2021 10:14

Za bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Ma bezpiecznie prowadzić, a nie niańczyć. Jeszcze może będzie między przystankami wam ręce dezynfekował? Wasza sprawa jak dbacie o siebie, kierowca nie jest w stanie co chwila upominać, bo musiałby zamiast na drogę patrzeć na przedział. Tak ciężko zrozumieć?

Do nieznanego14.03.2021 20:24

Zapraszam do autobusu jadącego po 5 rano na kopalnie Zofiówka i Borynia i wtedy dopiero będziesz mógł rzetelnie się wypowiedzieć chłopczyku.

gouvu14.03.2021 13:35

MZK Was pogodzi wszystkich i podniesie ceny biletów, by rozładować autobusy... jakie miasto, taka komunikacja

Do do pasażera14.03.2021 11:51

Z tego co mi wiadomo to kierowca odpowiada za bezpieczeństwo pasażerów podczas jazdy no chyba że się mylę to niech ktoś mnie poprawi.

Nieznany13.03.2021 19:22

Gdzie ci ludzie jechali że ich tyle było bo przeważnie jest 1-2 osoby są a z którego roku są te zdjęcia, że ludzie bez masek sa

do pasażer13.03.2021 2:28

A kierowca to niańka pasażerów? On ma swoją robotę, a nie użeranie się z idiotami, którzy gdzieś mają swoje obowiązki.

Pasażer12.03.2021 16:41

Pasażerowie nie wnoszą skarg z powodu przepełnionych autobus bo wiedza że to NIC nie da.
Niektórzy pasażerowie nie zakładają masek a kierowcy nie reagują.
Proponuje temu panu rzecznikowi przejechać się autobusem jadącym o 5:15 ze Zdroju do KWK Borynia to zobaczy jak nabity jest ten autobus i ilu ludzi jedzie bez masek.....

mysz12.03.2021 10:53

po jakiego diabła wsiadasz do autobusu jak widzisz ,że jest pełny.Kogo wy obwiniacie?????Myśl a pózniej działaj.

Gość11.03.2021 23:02

Autobusy wożące ludzi do cieżkiej choroby lub śmierci. Tego doczekaliśmy!

Pokaż wszystkie opinie (32)