Pogoda na dziś zobacz prognozy
 7°
18 czerwca 2021

Prace przy budowie kolei ruszą za 3 lata

Prace przy budowie kolei ruszą za 3 lata
fot. Pixabay

2024 rok to data, kiedy powinny ruszyć prace przy budowie linii kolejowej Katowice - Ostrawa. Jej odgałęzieniem ma być stacja Jastrzębie-Zdrój Centrum.

Trwają prace nad opracowaniem szczegółowego przebiegu dwóch połączeń kolejowych Jastrzębia-Zdroju z Aglomeracją Śląską.

Spółka Centralny Port Komunikacyjny, odpowiedzialna za budowę połączenia kolejowego dużych prędkości (KDT),  rozpoczęła prace przygotowawcze do budowy nowej linii kolejowej między Katowicami i Ostrawą. Powstanie blisko 75 km nowej trasy kolejowej.

Rozstrzygnięto przetarg na opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego dla zakładanej linii kolejowej, które wskaże dokładny przebieg trasy łączącej Katowice z Ostrawą. Projekt obejmie odcinek przyszłej linii kolejowej nr 170 między Katowicami i granicą z Czechami, jej przedłużenie po stronie czeskiej do Ostrawy oraz odcinek Jastrzębie-Zdrój – Wodzisław Śląski wraz z odgałęzieniem do planowanej stacji Jastrzębie-Zdrój Centrum i w kierunku Rybnika.

- Dzięki tej linii zapewnimy zarazem obsługę największego polskiego miasta pozbawionego dzisiaj dostępu do kolei, czyli Jastrzębia-Zdroju - mówi  Mikołaj Wild, prezes spółki CPK.

Według harmonogramu, pierwsze roboty budowlane mają ruszyć w 2024 r., a odcinek linii łączący Katowice z Ostrawą zostanie oddany do użytku przed końcem 2030 r. Pociągi będą jeździły z prędkością do 250 km/h.

Także  drugi projekt związany z przywróceniem regionalnego połączenia kolejowego z Aglomeracją Śląską wszedł w następną fazę. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego wyłonił wykonawcę studium technicznego, który wskaże optymalną trasę połączenia naszego miasta ze stolicą województwa.  Obecnie rozważane są dwa warianty przebiegu linii kolejowej, a zakładany czas dojazdu do Katowic wyniesie mniej niż godzinę. Projekt realizowany jest w ramach Programu Kolej Plus, odpowiada za niego Marszałek Województwa. Jastrzębie-Zdrój współfinansuje opracowanie dokumentacji projektowej, a przedstawiciele miasta biorą udział w pracach związanych z uszczegółowieniem przebiegu trasy.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

W jakim czasie pociąg dojedzie do Katowic? W jakim czasie pociąg dojedzie do Katowic?

Będzie pociąg do Chorwacji z... Wodzisławia Będzie pociąg do Chorwacji z... Wodzisławia

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (34)
Ja1122.06.2021 16:26

Doczytałem do końca, piszę o Wodzisławiu bo to przedstawiciele tego powiatu piszą to co Ty. Po co kolej w Jastrzębiu lepiej podstawić autobusy do Wodzisławia. To ja odpowiadam w jakim cu tam jeździć skoro kolej będzie w Jastrzębiu.

do Byk 22.06.2021 9:35

z czego spadną kapcie ?????!!!!!

do Ja 11 Dziś o 7:4721.06.2021 22:59

Doczytaj do końca co napisałem. Padły miejscowości jeszcze takie jak Rybnik Żory czy Zebrzydowice. Co żeś się tak tego Wodzisławia uczepił?
Ciekawostka na czasie - Pawłowice reaktywują dworzec PKP. Są w trakcie negocjacji i dogadywań w przeciwieństwie do naszych planów i wizualizacji.
I wiedzą że dworze KPK Pawłowice Ślaskie jest na bocznym szlaku czyli cokolwiek wyjdzie to by było i tak z podrzędnego toru czyli o du.. roztrzaś. Więc mają ambitny plan i chwała im za to. Reaktywują dworzec PKP Baranowice Ślaskie. Który to jest na jednym z głównych szlaków w kraju na przelocie bardzo ważnym. A do owego dworca mają busy za 1 zł na dobę. A podobno planują za całkowite "0" zł Może te Pawłowice mała wioska ale mają włodarzy z JAJA.. a nie takie piz.. jak nasi.

Do Urzędników Miejskich 21.06.2021 20:22

Dlaczego udajecie, że nie żyjecie, że was niema. Jeśli tak jest, to zaczniemy zbierać podpisy aby doprowadzić do wcześniejszych wyborów w mieście.
P.s.
To normalne, że dopiero za 3 lata ruszy budowa kolei w Jastrzębiu. Przecież nie chodzi o wybudowanie stacji PKP, lecz o cały szlak kolejowy, który zostanie włączony do sieci kolei szybkiej. Bo tylko taka kolej będzie nam przydatna. Wtedy kiedy kolej jeszcze działała i było połączenie z Katowicami, mało kto chciał tracić ponad 2 godziny na podróż, kiedy autobusem jechało się jedną godzinę. Dwa lub trzy kursy do Katowic nie były nam pomocne w podróżowaniu.

Do: Ja 1121.06.2021 20:14

Dlaczego nie myślisz? Sądzisz, że wielkie lotnisko w centrum Polski stanie się centrum lotniczym europy, i przejmie przeloty. Nie po to są ogromne lotniska w Londynie, Paryżu, Hiszpanii, Dortmundzie i Berlinie. Który przewoźnik będzie chciał lądować i po co. Współczesne samoloty przelatują kilka tysięcy kilometrów. Po co miałyby lądować, płacić za obsługę i wydłużać podróż?

Ja 1121.06.2021 19:12

I w związku z tym kolej w Jastrzębiu to będzie po to by dopiescić ego? Czyli po co nam kolej w Jastrzębiu skoro można puścić autobusy do Wodzisławia. Dajcie już SWDziarze

Kleryk na estradzie21.06.2021 13:04

@Ja 11

"Wytłumacz mi w jakim celu autobusy do dworca w Wodzisławiu? Dokąd chcesz stamtąd jechać? Do Rybnika, czy do Katowic?"

Byłeś tam kiedyś? Stamtąd dojedziesz nad morze, do Pragi, do Warszawy bez przesiadki... długo by wymieniać.

Ja 1121.06.2021 7:47

Kolej w mieście to jest zadowolenie ego kilku nieudaczników? Ty czytasz w ogóle siebie? Wytłumacz mi w jakim celu autobusy do dworca w Wodzisławiu? Dokąd chcesz stamtąd jechać? Do Rybnika, czy do Katowic? Po co nam autostrady są przecież w Niemczech, po co lotniska są w Berlinie.

do Ja 11 Dziś o 21:2820.06.2021 23:37

Zapewne chodzi o mój komentarz. I chcę dodać że nie jestem z żadnej TEKi.
Po prostu życie mnie nauczyło logicznego i oszczędnego wydawania pieniędzy swoich i cudzych.
Wiem że fajnie się szasta czyimiś pieniędzmi ale te "czyjeś" to są nasze pieniądze z podatków. I wolał bym aby były wykorzystane w bardziej wydajny sposób i w rozsądniejszym celu. Niż zadowolenie EGO kilku nieudaczników życiowych ale za to z posadą.

Ja 1120.06.2021 21:28

Och znowu TEKi udają zatroskanych mieszkańców i proponują autobusy do Wodzisławia. Haha a niby po co? By Wodzisławiakow łatwiej było do pracy w Jastrzębiu dojechać. Idźcie już lepiej tymi swoimi drezynami jeździć.

Do młody nibyMedyk20.06.2021 3:51

Rynek,wykończony OWN,kilkaset mieszkań,prawdziwe Muzeum Solidarności,Aquapark,,,,,,nowy stadion,darmowy internet,darmowa komunikacja tych kłamst w było już w setki.
HAHAHAH HAHAHA KTO JESZCZE W TE KŁAMSTWA WIERZY.Chyba tylko starzy i głusi emeryci i renciści(związani z górnictwem)i ich żony....My młodzi i inteligentni w Opowieści z Bunkra już nie wierzymy od pięciu lat.

do Byk 19.06.2021 11:4220.06.2021 0:45

" nie idzie przez szkody górnicze bo zachodnia czesc jastrzebia ich niema "

Piszesz o Wodzisławiu jako części naszego miasta? Bo zachodnia część to KWK Jastrzębie gdzie jest gaszona ale szkody będą jeszcze z 30 lat odczuwalne. To też byłe tereny KWK Moszczenica czyli "Szyby Zachodnie" Gdzie są wygaszone lata temu ale szkody są dalej i dalej będą odczuwalne z racji pokładów wybieranych dosyć płytko. Dodatkowo to tereny hałd po kopalnianych gdzie oddziaływanie ich nacisku jest odczuwalne i będzie przez lata dla okolicznych terenów.

A co do ludków chcących jechać pociągiem w przyszłości to znam sporo moherów co twierdzi że potrzeba pociągu bo sobie raz w życiu pojedzie do Wisły wypije piwko i wróci pociągiem. I tyle kasy przewalić dla kilkunastu ludzi żeby się tylko raz przejechała na piwko?

Włodarze pomyślcie lepiej o BUSACH i szybkich oraz częstych połączeniach nimi do istniejących już dworców PKP jak np. ZEBRZYDOWICE, RYBNIK, ŻORY czy WODZISŁAW. Ale takich połączeniach z głowa a nie 5 minut po odjeździe pociągu jak to obecnie ma PKM i Zebrzydowice PKP

Okolice19.06.2021 22:10

Kiedy Policja lub Straż Miejska ruszy się i zacznie dawać mandaty tym którzy zakłócają spokój. Słychać niskie dźwięki koło stadionu. Nikt nie reaguje. Zamknięcie okien to uduszenie się. I nikogo to nie obchodzi?
D L A C Z E G O ?
p.s. adminie, nie publikowanie takich zgłoszeń pro ludzkich, nie jest dobrą praktyką.

Ben19.06.2021 17:28

Czy w tym BUNKRZE dalej myślą że kolej to ....No chyba że chcą żeby pozostali młodzi wyjechali z tej sypialni, ludziska cała kasa na nasze opłakane drogi...

Ernest sy Godowa 19.06.2021 15:57

Moja staro na kole pryndzy pojada 250 jako tyn cug

Oko 19.06.2021 13:24

Pieniądze z tej kolei mogli by przeznaczyć na remont dróg. Poszerzenie ich z konkretnymi skrzyżowaniami ze światłami, remontami mostów. A główne trasy do autostrady A1 i wiślanki zrobić po dwa pasy w każdym kierunku i będzie git. Nie trzeba kolei w centrum bo ludzie wtedy łatwo ulicami dojadą np. do Katowic.

Byk19.06.2021 11:42

Nareszcie wszystkim niedowiarkom spadna kapcie z nug a trasa nie idzie przez szkody górnicze bo zachodnia czesc jastrzebia ich niema a co do jeździć i tak jastrzebianie pracują w czechsch to chociaż normalnie tam dojada a to jedyna szansa rozwoju dla miasta bo w jastrzebiu ma powstac myjnia dla pociągów i serwis sprzatajacy wagony więc jakas przyszłość jest morzliwa brawo a tych zmotoryzowany to proszę o nie pisanie glupich wypowiedzi wstyd

Anna H19.06.2021 10:38

2 etap odnowienia OWN przypadł na koniec 2020r . Czyli kolej w Jastrzębiu z takimi ruchami zaczniemy budować w 3025 r

zak19.06.2021 9:48

Za 3 lata bedzie po PIS więc nic z tego nie bedzię

obiektywny19.06.2021 9:32

Jak czytam większość tych komentarzy to stwierdzam że natura Polaka jest już tak "skonstruowana" że liczę się tylko Ja i nikt nie może mieć lepiej ode mnie ,a jeżeli sąsiad będzie miał lepiej ode mnie to trzeba go zrównać z błotem. Myślenie typowego Polaczka i to dla tego byliśmy tyle lat pod zaborami bo nie umiemy się sami ze sobą dogadać,
Uświadomię tu dla co niektórych "zawistników" i tych rzucających wiecznie kłody pod nogi innym że ta kolej jest na pierwszym miejscu w strategicznej skali kraju. Komunikuje cały kraj z południem Europy i to że przy okazji "liźnie" swoją lokalizacją Jastrzębie jest tylko na plus dla całego regionu .Moim zdaniem przebieg trasy wzdłuż autostrady A 1 jest doskonałym pomysłem(omija szkody górnicze) w dodatku dziwie się że ktoś w momencie jej budowania nie pomyślał że za jednym zamachem można ulokować w pobliżu niej szybką kolej.
Państwo z Wodzisławia i Rybnika ,zastanówcie się nad swoimi słowami i zacznijcie postrzegać to szerzej niż tylko granice swojego ogródka i przestańcie wiecznie wszystko podważać a zacznijcie dostrzegać w końcu plusy takiego projektu. Skoro Unia już dała pieniądze ,a teraz wyłoniono w przetargu wykonawcę studium ,więc nie są już to tylko mrzonki ale realny projekt który ma szansę w niedalekiej przyszłości się ziścić dla tego wszyscy powinniśmy trzymać za niego kciuki żeby jak najszybciej go zrealizował dla dobra nawet nie regionu ale i całego kraju.

Gość18.06.2021 22:53

Odgałęzienie z Wodzisławia do Jastrzębia.
I kursował będzie tylko od poniedziałku do piątku.
Rozkład jazdy:
Wodzisław odjazd 6:10 Jastrzębie przyjazd 6:55
Jastrzębie odjazd 15:10 Wodzisław przyjazd 15:55
Jednym słowem kolej dla urzędników miejskich mieszkających w Wodzisławiu a pracujących w naszym magistracie.

Gość18.06.2021 21:28

Serio?!?!?!

Ciekawski18.06.2021 18:39

Odgałęzienie jest bez sensu. Równie dobrze niech puszczą więcej autobusów w stronę dworca w Wodzisławiu, Rybniku i Żorach i wyjdzie na to samo ale taniej. Koniec robienia wody z mózgów mieszkańców. Kasa w błoto. Ale co tam... Państwowe to można szastać.

pendolino z upadowej18.06.2021 15:22

250 km na godzinę na szkodach górniczych...

Trololo18.06.2021 15:09

Na co to komu... Chyba tylko po to żeby jeszcze szybciej wyjechac z tego "miasta"

jan18.06.2021 13:17

w 2021 roku na terenie kwk Jas-Mos miało być wybudowane Centrum Logistyczne i odeszli od tego projektu a były takie fanfary zapewnienia i itp. Za 3 lata uznają ze kolej w Jastrzębiu-Zdroju jest niepotrzebna i znów coś pozostanie w fazie OBIETNIC!!! ( CO WYBORY TO NOWE OBIETNICE I NA TYM SIĘ KOŃCZY )

Anonim18.06.2021 10:13

Chciałbym w to uwierzyć, naprawdę.

Elwis sy mszano18.06.2021 9:58

Ja jo jusz widza te 250 na godzina

Drabas-fan18.06.2021 9:27

Jeśli dojazd do Katowic będzie trwał dłużej niż 40 minut i będzie droższy niż 10 zł to ten pociąg nie ma sensu. Innej destynacji z tej osady górniczej nie przewiduję. Do Żor i kołchozów w Ostravie lepiej dojechać busem czy samochodem. Kolejny MIŚ na miarę naszych możliwości. Z chwilą upadku JSW upadnie również Jastrzębie i myślę, że każdy mieszkaniec musi się pogodzić z tą myślą.

Mroczna Locha18.06.2021 8:46

A dlaczego ODGAŁĘZIENIE na Jastrzębie???
Przecież linia kolejowa miała iść przez Jastrzębie!!!

To nie jest powrót kolei do Jastrzębia, na jaki czekali mieszkańcy.
Proszę mi wierzyć, ze z takiej byle jakiej kolei, mało kto będzie w Jastrzębiu korzystał.
Na takie ODGAŁĘZIENIA, to szkoda kasy. Kolej miała przebiegać przez Jastrzębie.

Mały Kopernik18.06.2021 7:30

Znów te same brednie

Luxtorpeda18.06.2021 6:54

Pociągi będą jeździły z prędkością do 250 km/h.... po szkodach górniczych no zobaczymy .

Raper klasztorny18.06.2021 6:53

Za 3 lata to już nikt tu nie będzie mieszkał przecież

Zawiadowca kasy biletowej18.06.2021 6:44

No coments