Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 17°11°
Eko Okna
3 września 2012

Duda: Serce Solidarności bije mocniej i coraz głośniej

Duda: Serce Solidarności bije mocniej i coraz głośniejZobacz więcej zdjęć
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

3 września w Jastrzębiu obchodzono rocznicę podpisania Porozumień Jastrzębskich. Była to też okazja do świętowania 32. urodzin Solidarności. Nie obyło się bez odniesień do bieżącej polityki.

Dzisiejsze obchody rozpoczeły się o godzinie 14:00 w auli Zespołu Szkół nr 6, w której na uroczystej akademii zostały wręczone odznaczenia. Ksiądz prałat Bernard Czernecki otrzymał odznaczenie i tytuł "Człowiek Wolności i Niepodległości" nadane przez stowarzyszenie "Pamięć Jastrzębska". Zostały również przyznane Krzyże Wolności i Solidarności oraz Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, który pośmiertnie został nadany Leszkowi Piotrowskiemu. Jeden z odznaczonych, Jan Kochanek, nie przyjął swojego odznaczenia tłumacząc, że protestuje przeciwko polityce rządu - między innymi dlatego, że nie podoba mu się sposób wyjaśniania przyczyn katastrofy smoleńskiej.

O godzinie 18:00 rozpoczęła się msza polowa przed kopalnią Zofiówka odprawiona przez arcybiskupa Wiktora Skworca. - Czas Solidarności się nie skończył. Co więcej, staje się pilniej potrzebna, gdy do bram naszego kraju puka coraz natarczywiej kryzys - powiedział metropolita. 

Po mszy przy pomniku Porozumień Jastrzębskich szef Solidarności, Piotr Duda wygłosił przemówienie. - Na pierwszym miejscu nie była ekonomia, tylko był człowiek. Uchwała (uchwała programowa pierwszego zjazdu Solidarności - przyp. red) nie była ani lewicowa, ani prawicowa. Była nakierowana na człowieka (…) Dlaczego rządzący odbierają nam radość tego święta? Dlaczego musimy się cieszyć przez łzy? Dlaczego nie możemy traktować tego dnia w radości? Dlaczego nie widzicie w tym wszystkim człowieka? - powiedział przewodniczący Solidarności.

Pod koniec obchodów delegacje złożyły pod pomnikiem kwiaty.

W uroczystościach wzięli udział m.in. były Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, Doradca Prezydenta RP Jan Lityński, Europoseł Tadeusz Cymański, Wiceminister Gospodarki Tomasz Tomczykiewicz, a także posłowie Krzysztof Gadowski i Grzegorz Matusiak oraz przedstawiciele władz samorządowych.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Tąpnięcie w kopalni JSW Tąpnięcie w kopalni JSW

Jastrzębski plac do street workoutu otwarty Jastrzębski plac do street workoutu otwarty

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (9)
Gregory06.09.2012 19:08

Związki ich podpuściły to i gwizdali...

Pytam04.09.2012 21:26

Dlaczego ks. Czarnecki odmówił odprawienia przed KWK Zofiówka mszy w 1980 roku?

ptaszyn04.09.2012 15:58

No i tu całkowicie się zgadzam z osobą podpisującą się ,,Obrzydzenie" Zależy im jak najbardziej na korytach nawet po trupach a wygryźć poprzedników ,,S" czy zawsze będą takie koleje historii? Natomiast ks.Czarnecki odznaczenia? pewnie za przyjmowanie darów za granicy i obdzielanie mieszkańców,jeden worek widziałem przed klatką,nie wiem czy ktoś to świństwo brał.

górnik JSW04.09.2012 15:46

Buzek grabarz polskiego górnictwa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Olek04.09.2012 8:53

Nie można dziś milczeć,przecież ci ludzie wtedy na kopalniach o swoją godność walczyli.Efekt? Znany na całym świecie Bolek chce ludzi "pałować". Dlaczego? Nastąpiły zaniedbania.Nie rozliczono komunistycznych oprawców.To "okrągły stół",który narzucił pewien system,oczywiście system POdły i właśnie z niego bierze się całe zło dnia dzisiejszego.Można śmiało powiedzieć,że została pognębiona podmiotowość tego narodu.I to właśnie oznacza,że trzeba obecnie nazywać rzeczy po imieniu.Naród "dostał w pysk,napluto na niego,na wszystkie jego marzenia". Myślę sobie,że mam prawo tak mówić,bo byłem wtedy świadkiem tych wydarzeń.Świadkiem Boga i historii.

uczestnik04.09.2012 8:23

Buzka wybuczeli a w tamtym roku bili mu brawo. Co to ma za dwulicowosc?

Obrzydzenie04.09.2012 8:22

Zawodowi związkowcy nie maja nic wspólnego z walką robotników o godność w czasie strajków 1980 roku. Działacze dzisiejszej "S" myślą tylko, jak się dorobić bez wysiłku, na plecach naprawdę pracujących. Banda obiboków i kombinatorów, którzy na pokaz składają rączki do modlitwy i rzekomo dbają o interesy ludzi pracy. Każdy, kto za komuny został złapany za jazdę bez biletu, to teraz prześladowany działacz opozycji. Z każdym rokiem tych działaczy przybywa i okazuje się, że działali w tak głębokim, że nikt o ich działalności nie słyszał. Wypinają jednak piersi do odznaczeń i kieszenie nadstawiają na odszkodowania.

Pokaż wszystkie opinie (9)