Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
16 września 2015

Jest porozumienie między JSW a związkowcami!

Jest porozumienie między JSW a związkowcami!
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

16 września Zarząd JSW oraz organizacje związkowe podpisały porozumienie, które ma uratować Jastrzębską Spółkę Węglową. Wyrzeczenia pracowników będą obowiązywały na okres trzech lat.

Zawarte orozumienie wprowadza szereg zmian dla załogi JSW. Jego podpisanie ma przynieść spore oszczędności. Szacuje się spółka w ciągu trzech lat może zaoszczędzić 2 miliardy złotych (łącznie z porozumieniem zawartym w lutym tego roku).

Uratowanie spółki, która od dłuższego czasu znajduje się w bardzo złej kondycji finansowej, będzie kosztowało pracowników szereg wyrzeczeń. Nie będą wypłacane 14-nastki oraz deputat węglowy. Barbórkę stracą pracownicy administracji, oraz Ci, z którymi w okresie obrachunkowym pracodawca rozwiązał umowę o pracę. Porozumienie obowiązywać będzie od 1 stycznia 2016 roku do 31 grudnia 2018 roku.

- Zgodnie z porozumieniem Pracownicy JSW otrzymają należną część 14-tej pensji za 2014 rok do końca tego tygodnia oraz drugą część deputatu węglowego do końca października 2015 roku. Nagroda Barbórkowa za rok 2015 zostanie wypłacona w dwóch równych ratach, do 4 grudnia 2015 r. i do 1 marca 2016 roku - informuje JSW.

Józef Myrczek, pełniący obowiązki prezesa JSW, mówił że istnieje realne zagrożenie upadłości spółki. Jedynym wyjściem było szukanie oszczędności, które wprowadza środowe porozumienie.

- Zdajemy sobie sprawę, że podjęliśmy bardzo trudną decyzję i bardzo bolesną dla naszych pracowników. Jesteśmy przekonani, że w tej dramatycznej sytuacji podjęcie tej decyzji uchroni naszą spółkę przed upadłością, przejęciem jej przez obcy kapitał, a pracowników przed konsekwencjami tej upadłości - czytamy w komunikacie związków zawodowych.

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW przyjazna pracownikom JSW przyjazna pracownikom

JSW: Nie będzie wzrostu  płac. Wypłacą premię? JSW: Nie będzie wzrostu płac. Wypłacą premię?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (49)
rasta19.09.2015 8:26

-Mhm ta-

policz sobie 5000 ludzi i odlicz średnio 10.000 zł na rok których nie wydają
50.000.000
dużo zer co ? te pieniądze nie będą wtłoczone w rynek.
górnik mający kredyt opłacał sobie go z dodatków które zabiorą. czyli jednym słowem będzie oszczędzał.

myślący18.09.2015 18:37

Przez strajki JSW straciła kilkaset milionów. To związkowcy przyczynili się do dzisiejszych kłopotów. Co zyskali? Walczyli z Zagórowskim,który proponował to, co teraz podpisali.. Pozdrawiam myślących.

izaak18.09.2015 6:56

Jedyne słuszne rozwiązanie...
Jest kryzys - jest zaciskanie pasa...
Jak w każdej normalnej firmie.

Faktem jest, że sytuacja na rynku węgla jest trudna, ale JSW pogrążyła umowa na kredyt na kupno kopalni Szczygłowiece i ludzie odpowiedzialni za taki stan rzeczy w moim mniemaniu powinni odpowiadać przed sądem. Moim zdaniem podpisanie takiej umowy kredytowej to jawne działanie na szkodę spółki, ale znając życie panowie rządzący i zarządzający nie poniosą żadnych konsekwencji.

Mhm ta..17.09.2015 22:03

Hawk w Jastrzebiu tylko 5000 osob pracuje w górnictwie wiec nie mów że Jastrzebie tylko na górnictwie stoi...

Hawk17.09.2015 21:48

Moze firm nie ma u nas ale są pracownicy którzy pracują obojętnie gdzie, jeden kit, sklep odzieżowy mięsny tv kino puby markety szkoły wszyscy z nich odczują mniej pieniędzy górnika. Górnik miał kasę to wydawał i tworzyły się miejsca pracy a teraz będzie tylko zwalnianie. Jastrzębie istnieje dzięki węglowe jesli to padnie to po nas

Finansista17.09.2015 16:39

http://nf.pl/kariera/ile-zarabiaja-gornicy,,49389,197 
Gdzieś to już widziałem.... Dodatki, przywileje.... hmm... Grecja...?

........17.09.2015 15:27

do Gosc nie rozsmieszaj tekstem ze cos wiesz... bo dane ktore podajesz sa mocno wyssane z palca. Po pierwsze zapytaj sie ile twoja tesciowa pracuje (zarowno w szkole jak i w domu!!!)... po drugie kwote 3200 to mozna zarobic... ale majac chyba 30 lat stażu, wyszystkie mozliwe kursy( na ktore pracuje sie dlugimi latami), kilka godzin korepetycji oraz duze plecy !!! wiec albo twoja tesciowa posiada wszystko to o czym pisalem, albo... nie masz zony, dziewczyny i twoja tesciowa tez jest tylko wytworem twojej wyobrazni :) p.s. pod szkolami nie widze jakos wypasionych furek (w przeciwienstwie do kopalni... wiec kolejny twoj argument jest wymyslany na kolanie.

Pokaż wszystkie opinie (49)