Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 1°-1°
2 lutego 2017

JSW wydała ponad 600 mln zł na bezpieczeństwo

JSW wydała ponad 600 mln zł na bezpieczeństwo
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

W 2016 roku nakłady na bezpieczeństwo pracy w Jastrzębskiej Spółce Węglowej przekroczyły 643 miliony złotych. W przeliczeniu na jednego zatrudnionego oznaczało to wydatki w wysokości około 26,4 tys. złotych rocznie.

Najwięcej pieniędzy przeznaczono - podobnie jak w minionych latach - na zwalczanie zagrożenia metanowego, na które JSW  wydała 172 mln złotych. Obejmuje ono zarówno badania metanonośności pokładów, badania skał na iskrzenie zapalające metan, jak i wyposażenie załogi w sprzęt pomiarowy do określenia stanu zagrożenia gazowego, budowę i utrzymanie sieci rurociągów metanowych oraz utrzymanie centrali metanometrycznej i zakupy czujników.

 - 142,8 mln złotych kosztowała spółkę w 2016 roku profilaktyka pożarowa i budowa tam izolacyjnych. 66  milionów złotych JSW przeznaczyła na działania skoncentrowane na zwalczaniu zagrożenia klimatycznego, które polegają między innymi na budowie tam wentylacyjnych oraz zakupie i remontach urządzeń chłodniczych. Z kolei profilaktyka w zakresie zagrożenia wybuchem pyłu węglowego pochłonęła w ubiegłym roku 35,8 mln złotych – w ramach walki z tym zagrożeniem budowane są między innymi zapory przeciwwybuchowe, kupowany jest pył do opylania wyrobisk i środki do zraszania oraz sprzęt do pomiarów  zapylenia - informuje Jastrzębska Spółka Węglowa. 

Kopalnie JSW ponoszą również nakłady na profilaktykę związaną z zagrożeniem zawałami ponad 25 mln zł), tąpaniami  i zagrożeniem wodnym. Oprócz tego wydały w sumie około 103 miliony złotych na posiłki profilaktyczne i napoje, odzież ochronną i obuwie robocze oraz specjalną odzież i obuwie oraz sprzęt ochrony osobistej, które zabezpieczają górników przed uciążliwymi warunkami pracy i chorobami zawodowymi.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW: Wirtualna rzeczywistość  JSW: Wirtualna rzeczywistość

Będzie wzrost płac w Jastrzębskiej Spółce Węglowej? Będzie wzrost płac w Jastrzębskiej Spółce Węglowej?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (2)
seboc02.02.2017 8:44

Na co konkretnie wydano, nie mozna napisac? "Miedzy innymi" przy tak duzej kwocie to raczej brzmi jak drwina.

fizyczny02.02.2017 7:50

Najważniejsza jest statystyka a ta ma pokazywać spadek zgłoszonych wypadków ... zgłoszonych a nie zaistniałych rozumiesz. Tym się karmią wszelakiego rodzaju bhp-owcy , inspektorzy nadinspektorzy i dyrektorzy urzędów górniczych.Kopalń ubywa a urzędników przybywa więc muszą się czymś wykazać bo może ktoś wpadnie na myśl po jakiego ...... jest tylu wszystkowiedzących "górników" za biurkami.