Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 11°10°
27 marca 2017

W Jastrzębiu powstanie stacja przeładunkowa?

W Jastrzębiu powstanie stacja przeładunkowa?
fot. wikipedia / G-Man

Na terenie miasta znajduje się infrastruktura kolejowa, którą można wykorzystać do celów gospodarczych. Niedawno pojawił się ciekawy pomysł stworzenia u nas stacji przeładunkowej. 

Tereny kopalni „Jas-Mos” zostały przekazane do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.  Jednak infrastruktura kolejowa pozostała w rękach Jastrzębskiej Spółki Kolejowej. Spółka ma ciekawy plan gospodarczego wykorzystania tych terenów.

W JSK powstał pomysł stworzenia kolejowej stacji przeładunkowej w oparciu o infrastrukturę po likwidowanej kopalni. Jest to dobre miejsce do wybudowania terminala przeładunkowego, ponieważ Spółka dysponuje 13 hektarami terenu w sąsiedztwie stacji. Dodatkowym atutem jest bliskie sąsiedztwo autostrady A1 (odległość 2,5 km), a także jastrzębskich terenów inwestycyjnych.

Stworzenie stacji przeładunkowej w oparciu o teren i infrastrukturę kolejową kopalni „Jas-Mos” wpisuje się w tak zwany transport intermodalny, który jest bardzo popularny w Europie. Polega na tym, że przewozi się towary za pomocą przynajmniej dwóch środków transportu, tj. koleją i samochodami ciężarowymi. Przy czym wykorzystuje się do tego takie same jednostki ładunkowe, na przykład kontenery lub nadwozia, co pozwala uniknąć każdorazowego przeładunku towarów przy zmianie środka transportu. 

Spółka podejmuje działania w celu powstania stacji przeładunkowej w Jastrzębiu, o których poinformuje w późniejszym terminie. 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Potrzeba 3 mln zł na początek, aby odbudować kolej Potrzeba 3 mln zł na początek, aby odbudować kolej

Oni powalczą o kolej dla Jastrzębia Oni powalczą o kolej dla Jastrzębia

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (17)
słabe28.03.2017 8:38

A myslałem, że prima aprilis jest 1 kwietnia

Gość28.03.2017 8:12

Z taką infrastrukturą,to możecie stworzyć największą na świecie stację przeładunkową, warunek jest jeden, nie możecie się obudzić.

Kay28.03.2017 7:45

Kolejowi marzyciele z JSK, gwarantuję Wam że skończy się to tylko na parole parole parole, a żadna stacja przeładunkowa nie powstanie. Jeśli chodzi o przywrócenie w J-Z kolejowego ruchu pasażerskiego, to byłem stałym obserwatorem odjazdów pociągów ze stacji Jastrzębie Górne, które do Katowic przeważnie woziły powietrze, a troje-czworo pasażerów w pociągu to był sukces PKP. Pociągi trasę do Katowic pokonywały nieraz w 2 godziny. Mamy w okolicy 4 stacje kolejowe, z których możemy dojechać bez przesiadek: ZEBRZYDOWICE- do Krakowa, Wa-wy, Gdyni, Pragi, Nicei, Budapesztu, Wiednia, St. Petersburga i Moskwy. WODZISŁAW ŚL.- do Wa-wy, Katowic i Pragi. ŻORY- do Bydgoszczy, Poznania, Wrocławia, a we wakacje do Świnoujścia i Kołobrzegu. RYBNIK- do Katowic, Krakowa, Wa-wy, Wrocławia, Pragi, Bydgoszczy, Ostravy, a we wakacje do Świnoujścia i Kołobrzegu. Na te wymienione stacje kolejowe można dostać się komunikacją miejską MZK. Bywa że na dojazd na dworzec w dużych miastach traci się ponad godzinę w komunikacji miejskiej.

Gość28.03.2017 7:41

Ewa? Przemek?A może to Drabas trzyma rękę na pulsie? Miasta bez kolei umierają.Bez kolei jesteśmy Trzecim Światem.

mysliciel27.03.2017 22:49

Zlikwidowac Krupinski, PKM oraz plany na stacje ! W tym miescie ma nie byc nic ! To rozkaz

LG27.03.2017 21:04

Ewo, Przemku, ja się nie cieszę. Kolej to najwydajniejszy środek transportu. Lepiej, żeby Tiry miasto rozjeżdżały.

Gość27.03.2017 20:38

Ciekawa opcja z jednym, torem odstawczym z placu Jas-Mos i w dodatku przez tereny kolejowe kopalń i linie węglową.
Śmierdzi to jakimś przekrętem finansowym jak zawsze.

Pokaż wszystkie opinie (17)