Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 6°
7 kwietnia 2017

W Jastrzębiu powstanie wytwórnia asfaltu. Mieszkańcy się boją

W Jastrzębiu powstanie wytwórnia asfaltu. Mieszkańcy się boją
fot. pixabay

Na terenie miasta inwestor zamierza wybudować wytwórnię mas bitumicznych, czyli popularną asfaltownię. Mieszkańcy Jastrzębia Górnego zastanawiają się, czy takie przedsięwzięcie nie wpłynie na nich negatywnie. Miasto zapewnia, że przedsiębiorca zastosuje odpowiednie rozwiązania technologiczne. 

Inwestor z Rybnika ubiega się o pozwolenie na budowę asfaltowni, która ma znajdować się przy ulicy Dębina. Jak zapewnia Urząd Miasta z informacji, które do niego wpłynęły wynika, że usytuowanie przedsięwzięcie nie stanowi zagrożenia dla środowiska a zasięg jego oddziaływania będzie minimalny. Nie przewiduje się również negatywnego wpływu wytwórni na stan powietrza. Przedsięwzięcie powinno więc funkcjonować bez szkody dla mieszkańców.

Jednak radny Ryszard Piechoczek zwraca uwagę na to, że najprawdopodobniej ten sam inwestor prowadził swoją działalność na terenie gminy Mszana i rozwiązano z nim umowę. Powodem miały być uciążliwości dla mieszkańców, polegające na smrodzie, który wydobywał się z zakładu.

Jastrzębski magistrat nie otrzymał informacji o problemach przedsiębiorcy w innych miejscowościach.  W karcie informacyjnej inwestycji znalazł się tylko fragment o możliwych konfliktach społecznych, mających podłoże pozamerytoryczne.

Jak mówi radny Piechoczek, który złożył interpelację w tej sprawie, dla mieszkańców z ulicy Dębina problemem jest funkcjonowanie asfaltowni, ale przede wszystkim transport z niej wyprodukowanego produktu Będzie odbywał się tuż pod oknami domów. A jedyna w tym rejonie droga dojazdowa - ul. Dębina - już jest zakorkowana, ponieważ w pobliżu znajduje się wysypisko odpadów.  

- Nie chodzi o to, aby być przeciwko przedsiębiorcy i jego inwestycji. Jeśli jednak już musi ona powstać, to należy jednak wszystko zorganizować tak, aby nie cierpieli na tym mieszkańcy. Jeśli nasze władze wyegzekwują od właściciela asfaltowni wszystkie obowiązki związane z ochroną środowiska, produkcją i transportem, to zminimalizują negatywne oddziaływanie na społeczność lokalną - mówi radny Piechoczek.

W magistracie wyjaśniają, że jest to jedyna droga w tym rejonie, a transport ma odbywać się z zachowaniem przepisów prawo o ruchu drogowym oraz o transporcie drogowym.  Trudno też zabronić komukolwiek korzystania z drogi publicznej. 

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW będzie mieć nową kopalnię JSW będzie mieć nową kopalnię

JSW: Dowiercono się do nowych pokładów węgla JSW: Dowiercono się do nowych pokładów węgla

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (45)
Smutny pan bez wąsa.17.06.2017 9:49

Brawo fantastyczny pomysł z asfaltownią w J-bu,,a w Źorach powstało 18 zakładów pracy wszystkie nie związane z zatruwaniem środowiska!
Ale jaka preSSydent nauczycielka takie inwestycje!!!

Gertruda19.04.2017 15:58

Są tam 3 domy, mieszkają jak i starsi tak i dzieci które w lato nie mogą wychodzić na podwórko bo smród zalatuje od śmietniska a teraz asfaltownia w pakiecie??!! Każdego mądrego zapraszam w lato w tamte okolice! Powinni wypłacić im jakieś odszkodowanie bo jak się budowali nie było mowy o żadnym smietnisku! POMÓŻMY IM !!!

Gość13.04.2017 13:33

Rak, rak, rak, rak, rak, rak, rak, rak, rak

Dell12.04.2017 8:30

Ja bym proponował zrobić asfaltowej na stadionie,blisko by było do pracy i stadion przynosił by zyski

seboc10.04.2017 15:04

Mieszkancy boja sie tego co widac.
A, ze CLBP, by zaoszczedzic pare zl, chce jakies wyjatkowo szkodliwe syfy spuszczac do miejskiej kanalizacji trujac nas wszystkich, to w nikim obaw nie budzi.

"Prezydent Miasta Jastrzębie-Zdrój podaje do publicznej wiadomości, że na wniosek Centralnego Laboratorium Pomiarowo-Badawczego Sp. z o.o., z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju przy ul. Rybnickiej 6, zostało wszczęte postępowanie w sprawie udzielenia pozwolenia wodnoprawnego na wprowadzanie ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego do urządzeń kanalizacyjnych Jastrzębskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji S.A. "

Kamil10.04.2017 12:32

Wszystko blokujcie a potem placz ze w Jastrzebiu nie ma pracy..

IWAN10.04.2017 9:27

NIE dla asfaltowni ! juz nie ma czy oddychać. Wiatr ten smród i syf bedzie niósł nad osiedla. Nie wierze, że inwestor bedzie taki idealny pod wzgl. ekologii, LUDZIE NIE ZGADZAJCIE SIE NA TAKIE ZAGROŻENIE

Pokaż wszystkie opinie (45)