Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 3°-4°
30 czerwca 2017

Górnictwo: Niekorzystne zmiany "temperatury" zawieszone

Górnictwo: Niekorzystne zmiany "temperatury" zawieszone
fot. wikipedia / Klaumich49

Zmiana zasad obliczania tak zwanej „temperatury” pod ziemią, od której uzależnia się wcześniejszy wyjazd górników na powierzchnię jest pewne. Jednak  związkom zawodowym udało się wywalczyć, że do czasu ustalenia szczegółów, będą obowiązywać dotychczasowe rozwiązania. To znaczy, że  chwilowo nic się nie zmieni. 

W czwartek w Wyższym Urzędzie Górniczym doszło do spotkania z przedstawicielami związków zawodowych, pracodawców i nadzoru górniczego. Uzgodniono, że od 1 lipca wejdą w życie przepisy zmieniające zasady pracy w temperaturach pod ziemią, tak jak wcześniej planowano. Istotne jest jednak to, że będą one zawieszone do czasu wypracowania szczegółowego sposobu obliczania, odpowiednich wzorów, algorytmów. Do tego czasu WUG zaleca stosowanie dotychczasowych rozwiązań.

Sprzeciw związkowców budzą wytyczne dotyczące tak zwanej temperatury zastępczej klimatu, co przekłada się na czas pracy górników. Pracują oni 6 godzin, zamiast 8, w przypadku przekroczenia 28 stopni C. Skrócenie czasu pracy zależy od wyliczenia temperatury granicznej według nowego, skomplikowanego wzoru. 

Związkowcy przekonują, że przełoży się to na sytuację, w której górnikom będzie przysługiwało skrócenie czasu pracy, nie od 28 stopni C., jakie panują pod ziemią, ale od 30 stopni C. Poza tym argumentują, że skomplikowany sposób wyliczenia tej temperatury rodzi pole do ewentualnych nadużyć.

Pod koniec maja związki zawodowe zaapelowały do ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego i ministra środowiska Jana Szyszki o „usunięcie zapisów niebezpiecznych dla załóg”.

Według najnowszych informacji płynących z WUG związkowcy, pracodawcy i nadzór górniczy mają wspólnie ustalić wyliczenie temperatury, która warunkuje wcześniejsze zakończenie pracy. Do tego czasu nic w tym temacie nie zmienia się i obowiązują dotychczasowe ustalenia.

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW: Wirtualna rzeczywistość  JSW: Wirtualna rzeczywistość

Wiceminister energii pożegna się z resortem? Wiceminister energii pożegna się z resortem?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (20)
SRK07.07.2017 14:49

ryba z zzjg zofiówka ma zawsze temperaturę bo o 12 już go niema w biurze

Zelezniok02.07.2017 23:48

Ludzieee...pisząc posta, poczytajcie co jak napisaliscie zanim go udostepnicie...nad niektórymi wpisami,to trza tydzień się zastanawiac o co chodzi piszacemu :-D

julek 01.07.2017 19:46

Co do temperatury pod ziemia jest uciazliwa a praca neibezpieczna kto pracuje to wie praca w biurze albo w Dyrekcji przy takiej temperaturze zaloncza Klima bo im jest duszno okn otworza w biurze a co pod ziemia Osoby kturzy nie pracuja pod ziemia nie maja pojecia o pracy pod ziemia narazaja zdrowie i zycie praca pod ziemia jest nie doceniona

SRK01.07.2017 18:49

związkowcy was wydymali będziecie robic po 8h a on i w biurach klimatyzowanyuch za wasze pieniądze zrobione pomieszczenia nich utrzymują się ze składek a co tam robia jeszcze emeryci jak janiec knopik kaminski i reszta uprawionych do emerytur bo jadą wczasy z a darmo gdzie wegiel dla emerytur gdzie jakies pisma panie janiec z zofiowki

PL01.07.2017 13:33

Do Pana (......) Pajacu z niejakiej firmy pracujacy przu 40 stopniach C. Chyba nie wiesz co mówisz, przyjdź i popracuj przy 30 stopniach i 97% wilgotności na dole to bedziesz mial porownanie.

gryfice 30.06.2017 19:55

chłopie jak się nie uczyłeś i cię w kakao walą to twoja sprawa w zachodniopomorskim średnia dla nowo zatrudnionego to 20 zł netto na godzinę jest j**** ale robimy 12 h dziennie ale nie chciałbym się zamienić z górnikiem brat wyjechał 12 lat temu wiem ile zarabia pracuje w pgg na ścianie 12 lat temu były to fajne pieniądze ale teraz nie żałuję tylko on żałuje ja na początek zarabiam już ładnie po roku nawet nie myślę on już więcej nie zarobi

Boryniok30.06.2017 16:44

Spocona gumowa maska po szychcie- jakbym się całował z teściową.

Pokaż wszystkie opinie (20)