Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

580 mln zł na trzy drogi wojewódzkie. Premier: będzie bezpieczniej [ZDJĘCIA]

Ta wiadomość zapewne ucieszy wielu kierowców z naszego regionu. Kilka godzin temu podpisane zostały umowy na przebudowę dróg wojewódzkich za kwotę ponad 580 mln zł. - Te inwestycje poprawią jakość życia Polaków oraz ich bezpieczeństwo - mówił podczas wydarzenia premier Mateusz Morawiecki.

580 mln zł na trzy drogi wojewódzkie. Premier: będzie bezpieczniej [ZDJĘCIA]

Dziś (5.09) przed godz. 15.00 w Pszczynie-Porębie rozpoczęła się konferencja prasowa. Wzięli w niej udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, minister do spraw pomocy humanitarnej Michał Woś, wiceminister energii Adam Gawęda, radna sejmiku wojewódzkiego Ewa Gawęda, posłanka Teresa Glenc oraz poseł Grzegorz Matusiak. Tematem spotkania było podpisanie umów na przebudowy dróg wojewódzkich. Chodzi o: DW 933 na odcinkach od Wodzisławia Śl. do Jastrzębia-Zdroju i od Pawłowic do Pszczyny, DW 791 od skrzyżowania z DW 1 do skrzyżowania z DK 78 oraz DW 935 od Raciborza do skrzyżowania z DW 933 w Rzuchowie.

- Mamy drogi szybkiego ruchu, autostrady, drogi gminne i powiatowe. Dziś podpisujemy umowy o przebudowę dróg wojewódzkich - zaczął premier Mateusz Morawiecki. - Kładziemy ogromny nacisk nie tylko na to, żeby drogi były zmodernizowane, ale również, żeby były to drogi bezpieczniejsze, żeby były pobocza, ronda, przejścia dla pieszych, żeby również były światła ruchu drogowego. Tego typu inwestycje zwiększą poziom bezpieczeństwa na drogach - podkreślił. Drogi samorządowe porównał do naczyń krwionośnych, ułatwiających tworzenie miejsc pracy, działalność gospodarczą czy dojazd do pracy. Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski zauważył, że nadchodzące remonty są sukcesem dobrej współpracy administracji samorządowej z rządową. - My się nie spieramy, tylko działamy - podkreślił Chełstowski.

Przebudowa DW 933 na odcinku od Wodzisławia Śl. do Jastrzębia-Zdrój i od Pawłowic do Pszczyny będzie kosztować 240 mln zł, gdzie ponad 140 mln zł pochodzi z funduszy UE. Wykonawcą robót będzie firma Strabag Infrastruktura Południe. DW 791 na odcinku od skrzyżowania z DW 1 do skrzyżowania z DK 78 będzie całkowicie przebudowana. Koszt tej inwestycji to ponad 238 mln zł. Ponad 139 mln zł pochodzi z europejskich funduszy UE. Realizacją zadania zajmie się firma Drogbud. Przebudowana zostanie również DW 935 od Raciborza do skrzyżowania z DW 933 w Rzuchowie. Inwestycja ma na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu, stanu technicznego konstrukcji nawierzchni, uzyskanie na całym odcinku nośności dla pojazdów o nacisku osi 115 kN oraz redukcje hałasu komunikacyjnego. Koszt przebudowy wyniesie ponad 103 mln zł. Całość kosztów inwestycji pokryty zostanie z budżetu Województwa Śląskiego. Wykonawcą robót będzie firma Strabag Infrastruktura Południe.

Umowy na przebudowę dróg wojewódzkich podpisali: dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach Zbigniew Tabor, prezes firmy Strabag Witold Bębenek oraz Tomasz Kędzior prezes firmy Drogbud.

Więcej o wydarzeniu w najbliższym wydaniu Nowin Wodzisławskich. Artykuł będzie wzbogacony o m.in. komentarze samorządowców.

Ludzie

Adam Gawęda

były poseł i senator

Ewa Gawęda

Była senator.

Grzegorz Matusiak

Poseł na Sejm RP

Jakub Chełstowski

Marszałek Województwa Śląskiego

Mateusz Morawiecki

Były Prezes Rady Ministrów

Michał Woś

Poseł na Sejm RP

7 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Pszczyna (46.134. * .121) 25.09.2019 16:55
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

A co z budową bezkolizyjnego skrzyżowania w Pszczynie na DK1? Tak Pan Premier obiecywał razem ze swoją poprzedniczka Beata..:/ Pszczyna stoi w jednym korku i nie ma miesiąca bez wypadku. Budowa była ujęta w programie rozwoju Śląska ... jak zwykle obiecanki cacanki...

~byczyna (146.185. * .59) 06.09.2019 15:48

tendy i owendy się snujom czerwone gawendy, a bezczelnie kce siem wprosić, coroz hrubszy wosiek.

~Figa (5.173. * .105) 06.09.2019 07:38
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

A na smog na Śląsku nie ma pieniędzy tylko program Czyste Powietrze z bardzo niskimi dotacjami. Za to na drogi wydaje się krocie. A gdzie zdrowie mieszkańców?

cocolino 05.09.2019 23:18

Dokończy rozwałki ul. Młodzieżowej Gwarex i Matuszek zresztą oni ją zaczęli.
Zamiast koleją wozić kamień to taniej autowagonami niby wychodzi, ale nikt nie obciążył tych firm za szkody na drodze - zapłacą wszyscy podatnicy.

~Kto (5.172. * .250) 05.09.2019 20:46

A kro dokończy ul. Młodzieżową Zawada kokoszyce?!!!

~zapa (91.196. * .203) 05.09.2019 20:27

dobrze by było też jakieś mapki zamieścić

~piechota (80.238. * .20) 05.09.2019 19:50

Polskie realia. Rok temu ogłoszono przetarg, dziś dopiero podpisują umowę. Może Mateusz rzucił by okiem na remont drogi wojewódzkiej w Zawadzie, to i do wyborów ją może skończyli.