Jak nie dać się okraść w czasie podróży?
Z publicznych środków transportu korzysta większość z nas. Tłok i nieuwaga w autobusie czy pociągu sprzyja złodziejom, dlatego policjanci przypominają o kilku zasadach, dzięki którym możemy uchronić się przed kieszonkowcami.
Posiadane przy sobie dokumenty zawsze muszą być schowane w wewnętrznych kieszeniach ubrania, a pieniądze rozdzielone na kilka części i umieszczone w różnych miejscach. Dobrym rozwiązaniem jest też pozostawienie paru drobnych monet w kieszeni zewnętrznej, na bilety lub małe wydatki - tłumaczą stróże prawa i radzą, aby szczególną ostrożność zachować podczas wsiadania i wysiadania ze środków transportu. Wówczas najłatwiej o utratę portfela, telefonu czy bagażu.
Oczekując na przyjazd autobusu czy pociągu, warto rozejrzeć się czy nikt nas nie obserwuje. Lokując się w środku transportu należy tak ustawić bagaż, aby cały czas mieć go na oku i w zasięgu ręki. W autobusie czy tramwaju torebkę najlepiej trzymać na kolanach. W takich środkach lokomocji wymiana pasażerów jest częsta, co sprzyja zamieszaniu - a na takie właśnie okazje czekają złodzieje.
Policjanci radzą także, aby rzeczy podręczne trzymać zawsze na wierzchu. Siegając po np. gumę do żucia, unikniemy zbędnych poszukiwań i pokazywania całej zawartości bagażu.
Podczas dłuższej podróży należy unikać drzemek, jeśli w pobliżu nie ma zaufanych osób. Jeżeli źle znosimy podróże, powinniśmy koniecznie zażyć odpowiednie lekarstwa. Choroba lokomocyjna, sama w sobie niepożądana, dodatkowo osłabia czujność. Pod żadnym pozorem nie powinno przyjmować się poczęstunków od nieznajomych współpasażerów. Policja odnotowała wiele przypadków, gdy złodzieje najpierw uśpili ofiarę środkiem dodanym do jedzenia czy picia a następnie ją okradli.
Mundurowi przypominają także, aby wsiadając do pustego pojazdu, zawsze zajmować miejsce możliwie blisko kierowcy, przedziału konduktorów czy motorniczego. Jeżeli nie jesteśmy sami w pojeździe, warto usiąść w gronie osób wzbudzających zaufanie np. rodzin z dziećmi czy osób starszych. Należy unikać grup osób spożywających alkohol, ponieważ bywa, że zachowują się one agresywnie.
Policjanci przypominają też, że w okresie od 1 czerwca do 30 września, codziennie w godzinach od 10:00 do 22:00 działa telefon ratunkowy dla turystów. Pomoc jest dostępna pod bezpłatnym numerem telefonu 0 800 200 300 lub płatnym 608 599 999.
Najlepiej podróżować własnym samochodem
Jak się nie dać okraść? Nie wsiadać do PKP - siedliska chorób, bandyctwa i komunistycznego skansenu.