Znów budzisz się niewyspany? 5 dolegliwości, które nie dają odpocząć

Zdrowy, komfortowy sen gwarantuje dobre samopoczucie oraz doskonałą formę fizyczną. Tymczasem wiele osób uskarża się na to, że choć śpią 8 godzin dziennie, wciąż budzą się niewyspane. Warto zastanowić się, jaka może być tego przyczyna. Oto 5 dolegliwości, które nie pozwalają odpocząć.

Znów budzisz się niewyspany? 5 dolegliwości, które nie dają odpocząć

Chrapanie - najczęstsza przyczyna braku snu

Chrapanie to problem, który dotyczy nie tylko samych zainteresowanych, ale również ich partnerów. Chrapanie może prowadzić do bezdechu sennego, który znacznie obniża jakość snu. Warto je leczyć, gdyż w konsekwencji może prowadzić do arytmii serca, nadciśnienia tętniczego, a nawet udaru mózgu. Początkowo sięgnijmy po dostępne bez recepty leki na chrapanie, jednak jeśli nie pomogą, warto udać się do lekarza, który ustali przyczynę chrapania. Pamiętajmy, że regularne chrapanie obniża jakość nie tylko naszego snu, ale często nie pozwala się wyspać także osobom, które śpią razem z nami. 

Bezdech senny - poznaj, czemu może być groźny

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że cierpi na bezdech senny. Objawia się on tym, że w ciągu nocy, od 5 do 10 razy na godzinę przestajemy oddychać na 10 sekund. Przyczyny bezdechu sennego są różne, choć wśród nich wymienia się najczęściej chrapanie (skuteczne sposoby na chrapanie znajdziesz na blogu Wapteka.pl). Bezdech senny powoduje niedotlenienie organizmu, w efekcie czego uskarżamy się na brak energii. Leczeniem bezdechu powinien zająć się lekarz specjalista.

Refluks żołądkowy - czy dotyczy ciebie?

Refluks żołądkowy powoduje cofanie się treści pokarmowych z żołądka do przełyku. W jego efekcie najczęściej odczuwamy zgagę, która nie pozwala nam zasnąć bądź wybudza nas z głębokiego snu. Aby zapobiec tego typu dolegliwościom, wystarczy spożywać regularne posiłki i unikać obfitych kolacji. Bardzo istotne jest też unikanie jedzenia kwaśnych produktów bezpośrednio przed snem. Jeśli tego rodzaju praktyki nie pomogą, dobrze jest się zgłosić do gastrologa, który zdiagnozuje przyczynę refluksu.

Bruksizm, czyli nocne zgrzytanie zębami

Pod nazwą bruksizmu kryje się nic innego, jak zgrzytanie zębami, które najczęściej ma miejsce w porze nocnej. Bruksizm zwykle jest diagnozowany przez lekarza stomatologa (podczas okresowej wizyty), choć bez problemu zauważy go także partner, zwłaszcza jeśli dolna i górna szczęka mocno się o siebie ocierają. Zgrzytanie zębami sprawia, że nasz organizm jest niedotleniony, przez co budzimy się niewyspani. Co gorsza, powoduje również problemy natury stomatologicznej. Leczeniem bruksizmu nie zajmuje się jednak dentysta (chyba, że wynika on z wad zgryzu), a internista bądź psycholog. Nocne zgrzytanie zębami może mieć bowiem podłoże psychiczne i wynikać z nadmiernego stresu czy zdenerwowania. 

Zespół niespokojnych nóg

Zespół niespokojnych nóg objawia się kłuciem, mrowieniem, drętwieniem czy nawet łaskotaniem. Odczucia te są tak silne, że musimy poruszać stopą lub całą nogą, aby się ich pozbyć. Szarpnięcia nogami powodują wybudzanie się, a w konsekwencji niemożność ponownego zapadnięcia w sen. Za tego rodzaju objawy zwykle odpowiadają schorzenia nerek czy wątroby, a także zaburzenia pracy układu nerwowego. Zespół niespokojnych nóg może towarzyszyć kobietom ciężarnym. Jego leczenie polega głównie na pozbyciu się przyczyny, choć pomocniczo można też sięgnąć na przykład po akupunkturę. Jest ona zalecana w szczególności kobietom w ciąży, które nie powinny przyjmować zbędnych leków. 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].