Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Trwają przesłuchania w sprawie wypadku w kopalni

Trwają działania zmierzające do wyjaśnienia przyczyn wypadków w kopalni Zofiówka.  Okręgowy Urząd Górniczy przesłuchuje pracowników kopalni.

Trwają przesłuchania w sprawie wypadku w kopalni

W siedzibie Wyższego Urzędu Górniczego odbyło się pierwsze posiedzenie komisji badającej przyczyny i okoliczności tąpnięcia oraz wypadku zbiorowego, w którym zginęło 10 górników w dniu 23 kwietnia w kopalni „Zofiówka”.

Wstrząs wywołał uwolnienie do atmosfery duże ilości metanu.

- Jego zawartość w atmosferze w wyrobisku początkowo wynosiła 100 proc., po pewnym czasie spadła do 90-80 proc. Uszkodzony został wentylator. W dniu wypadku prowadzono tam prace profilaktyczne, mające zapobiec szeregowi zagrożeń, w tym metanowemu. W tym rejonie występowało zagrożenie metanem IV kategorii, wyrzutem skał - III stopnia i tąpaniami - I stopnia - wyliczył Zbigniew Rawicki, przewodniczący komisji.

Komisja oceni także przebieg akcji ratowniczej oraz wpływu wykonywanych robót na wystąpienie zdarzenia.

- W czerwcu będziemy już nieco mądrzejsi o efekty przesłuchań pracowników zakładu prowadzonych obecnie w OUG Rybnk. Dziś zapoznaliśmy się z wynikami oględzin miejsca zdarzenia. Można było tam bezpiecznie zjechać. Przemieszczony został przenośnik, rurociąg, ale muszę przyznać, że jak na tak potężną siłę, z jaką mieliśmy tam do czynienia, te zniszczenia nie są tak duże, jak należało się spodziewać - wyjaśnił dyr Rawicki.

Przewodniczący wskazał, że na podstawie badań aktywności sejsmicznej w miejscu zdarzenia nie można było przewidzieć, że dojdzie do tak silnego wstrząsu. Przypomniał, że rejon ten miał I stopień zagrożenia tąpaniami.

15 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~inż górnik (94.232. * .27) 23.05.2022 08:34

Panie @ może mnie oświęcisz swoją wiedzą i znajomością tematu. Ja opieram się na obowiązujących przepisach górniczych. Może napiszesz jakie działania podjął dyrektor na zespołach. Jeszcze jedno dlaczego po znalezieniu wszystkich górników zastęp ratowniczy z Budryka był przez 12 godzin tylko zastępem ubezpieczającym. Do chodnika wchodziły tylko zastępy z Zofiówki.....daje dużo do myślenia

~Kot w Butach (89.70. * .97) 20.05.2022 01:58

Kotka Plotka-Pies Barona Munchhausena zmieniłeś nick?
To ci w niczym nie pomoże. Razem z kotką cmoknijcie!
Misia w Ptysia!

~Uszaty z w-1 (31.0. * .219) 19.05.2022 15:34

Królik z w-1 pięknie żeś narobił kolegów wysłać do stężenia 10%metanu po wybuchu do.ognia ehh..

~Gość (185.220. * .255) 19.05.2022 09:19

Okazuje się, że nagle związki zawodowe wiedzą o nieprawidłowościach. Wolały jednak zarabiać na układach z zarządem JSW niż walczyć o bezpieczeństwo górników.

~@ (80.51. * .251) 18.05.2022 22:07

@ inwestor z zachodu
Dziś o 7:52
Nie trzeba jechać do USA - starczy tylko zaglądnąć na Silezję czy kilka innych prywatnych kopalń typu Siltech.
Tam nie ma przetargów na np. Śruby czy gwoździe. Gdzie w naszych kopalniach wygrywa najdroższy i w dodatku związkowy pośrednik pośrednika. Tam zaopatrzeniowiec jedzie do sklepu czy hurtowni kupuje tyle ile trzeba a że tego dużo i zawsze bierze od nich ma jeszcze zniżki.

@ inz górnik
Dziś o 8:56
Widać że nie wiesz co tam się działo od miesięcy wiec nie kleczocz na klawiaturze bo mało wiesz i udajesz fachowca.

@ Uszaty z w-1
Dziś o 19:57
Czyli prawda że bytomiaki odpaliły kolegów?

~Arkadiusz (93.179. * .138) 18.05.2022 20:00

Kiedy płacą prymia

~Uszaty z w-1 (31.0. * .119) 18.05.2022 19:57

Ciekawe czy na Pniówku kierujący akcją odpowie za to ,że kazał iść ratownikom na pewną śmierć zamiast działać wg. Przepisów Górniczych . Dziwne , że jak zginęli bał się tylko o swoją karierę ...

~Kotka Plotka (83.10. * .145) 18.05.2022 18:57

Kot w Butach
Dziś o 13:17... Natomiast twój nick przebił wszystkie , cóż za kreatywność , co za polot , musisz być inteligentnym pragnę Cię poznać .

~Kot w Butach (89.70. * .97) 18.05.2022 13:17

Pies Barona-wszystkie te dziwaczne nicki należą do jednej i tej samej osoby/kretyna/
Powiem ci tak, ich największe nawet bzdury i idiotyzmy, zamieszczane są bez problemu.
Jeżeli natomiast w jakikolwiek sposób tych idiotów skrytykujesz, masz marne szanse na to, że twój post zostanie zamieszczony!
Wniosek?.......

~Pies Barona Munchhausena (193.28. * .1) 18.05.2022 09:49

"nawet go nie czytam"

Jak nie czytasz, to po co d__e wszystkim zawracasz?

~Bieńkowska (5.184. * .51) 18.05.2022 09:15

Sorry, taki mamy klimat hahaha

~inz górnik (94.232. * .161) 18.05.2022 08:56

Wydrążyć ponad 1000 m bez profilaktyki. Czy były wiercone otwory wyprzedzające ok 50m, przed postępem kombajnu. Kombajn pracował przed wstrząsem. Czy były wykonywane roboty strzałowe w ramach profilaktyki. Dlaczego dochodzenie prowadzi OUG Rybnik który powinien nadzorować we pracę. To kilka pytań które są na razie bez odpowiedzi. Mam nadzieję że jak wszyscy górnicy,wiedzą że winni są ludzie, a zwali się jak zawsze na naturę.

~inwestor z zachodu (37.30. * .99) 18.05.2022 07:52

Jsw należy sprywatyzować pozbyć się tysięcy różnych nadsztygarow pseudo wynalazców masy związkowców kalfaktorow pisarzy kelnerów całej armii administracji dziesiątek budynków z fachowcami do spraw niepotrzebnych a zająć się w końcu prawdziwymi górnikami i wydobyciem kopalnie w USA księgowy i inżynier geolog i to cała administracja u nas cały balast zabawkowiczów od dronów ławeczek elektrycznych i innych niepotrzebnych spraw dobrze byłoby to zakończyć .

~Pies Barona (37.47. * .195) 18.05.2022 07:19

czasem zajrzę na ten portal ale co mnie dziwi, to fakt, że w komentarzach powtarza się jedno i to samo g...o czyli pies Barona jakiegoś tam, i stąd moje pytanie...czy ty masz wogole swoje życie? Czy twoim życiem jest spamowanie na okrągło? Przyznam szczerze że czytając komentarze i widząc twój wpis, to nawet go nie czytam bo wiem już że nie wnosi nic nowego

~Pies Barona Munchhausena (178.27. * .27) 17.05.2022 23:20

Zlikwidowac te fabryki smrodu.