Segregowanie odpadów to obowiązek. Unia Europejska wymaga, a czy jastrzębianie segregują?
Jak wygląda segregowanie odpadów na naszych osiedlach – widzimy. Nierzadko pod śmietnikami znajdują się odpady budowlane, a do kontenerów na śmieci zmieszane wrzucane są plastiki czy papiery. Widać też stare meble. Zdarza się sprzęt AGD. Czy nasze miasto, a właściwie jastrzębianie, osiągają wymagane limity segregacji odpadów?
Segregowanie odpadów to obowiązek. Unia Europejska wymaga, a czy jastrzębianie segregują?
To, że odpady należy segregować wiedzą wszyscy. Nie jest to jakiś wymysł, ale wynika to z Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie z 1996 r. Odpady mają być w jak największym stopniu poddane recyklingowi, czyli procesowi przetwarzania w celu ponownego wprowadzenia do obiegu.
Unia Europejska stawia wysokie wymagania w sprawie recyklingu odpadów. Do końca 2025 r. co najmniej 65 proc. wszystkich odpadów opakowaniowych powinno zostać poddane recyklingowi; do końca 2030 r. - 70 proc. Ustalone cele recyklingu dla różnych materiałów obejmują najpóźniej do końca 2030 r.: 75 proc. dla szkła, 85 proc. dla papieru i tektury, 80 proc. dla żelaza, 60 proc. dla aluminium, 55 proc. dla tworzyw sztucznych i 30 proc. dla drewna.
Polska nie spełnia kryteriów z tym związanych i znalazła się w grupie państw, które zostały wezwane do przestrzegania aktualnie obowiązujących norm. Oprócz nas problem z tym mają m.in. Francja, Hiszpania, Dania, Czechy.
Czy Jastrzębie-Zdrój spełnia wymagany poziom segregacji?
Jak informuje magistrat, w 2023 r. nasze miasto uzyskało 37,62 proc. segregacji na 35 proc., które było wymagane. Można powiedzieć więc, że jest dobrze. Jednak z roku na rok wskaźniki są coraz bardziej wyśrubowane.
- Za 2024 r. wymagany poziom segregacji stanowi aż 45 proc. wagowo w odniesieniu do rocznej masy odebranych odpadów komunalnych. Jeśli gmina nie osiągnie wymaganego poziomu recyklingu, może zostać nałożona na nią kara pieniężna, którą musi pokryć z budżetu, a nie z opłat uiszczanych przez właścicieli nieruchomości - informuje Małgorzata Krzeszkiewicz, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta w Jastrzębiu-Zdroju.
Jak wynika z tego, ewentualne kary nie będą nakładane na indywidualnych lokatorów, tylko zostaną wypłacone z budżetu gminy. Jednak są to pieniądze, które mogłyby być przeznaczone na inne cele, związane z podwyższeniem komfortu życia mieszkańców.
Po co segregować?
Najprościej można odpowiedzieć na to pytanie: Żeby żyć. Odpady komunalne są poważnym zagrożeniem dla naszego środowiska. A przecież potrzebujemy go, aby nasze organizmy mogły funkcjonować. Przewiduje się, że do 2050 r. wzrost takich odpadów przewyższy wzrost populacji (ludności) o ponad 200 proc. Według szacunkowych obliczeń w 2020 r. ludzkość wytworzyła 2,24 miliarda ton śmieci. W 2025 r. ma to być 3,88 miliarda ton, a więc wzrost wynosi 73 proc.
Problem śmieci jaskrawo widać na przykładzie plastiku. Naukowcy przewidują, że do 2040 r. do oceanów będzie trafiać 29 mln ton plastików rocznie. To tak jakby przez cały rok częściej niż raz na minutę do Oceanu Atlantyckiego wyrzucać całą śmieciarkę pełną plastikowych butelek (Dane według S. Kaza, Bank Światowy, Agencja ds. zarządzania ryzykiem i odpornością na katastrofy).
Spójrzmy więc na segregację nie na jak przykry obowiązek, ale sposób, aby Ziemia jak najdłużej była naszym domem, zarówno dla nas jak i następnych pokoleń.
Do ~AAaaAa
Świetlówek już nie przyjmują w biedronce a pszok otwarty w godzinach mojej pracy dodatko trzeba posiadać karte.
Nie Segreguje!!!
POnieważ była pani prezydent POdniosła nam opłatę za wywóz śmieci nie segregownych.
Ps.
Czy emigranci segregują śmieci czy są zwolnieni z opłat?
Dzięki Unii segregujemy i mamy butelki z przymocowanymii do nich korkami. Coś wspaniałego!
Już się nie będą gubiły i wpadały do gardeł żółwiom w oceanach.
To naprawdę jest innowacyjne a mądre głowy inżynierów myślały nad tym niestrudzenie.
To naprawdę wybitne osiągnięcie myśli technicznej.
Świetlówki można oddać w Biedrze są tam specjalne kosze na elekroodpady.
Ja moje oddawałem w jednym ze sklepów elektrycznych na terenie miasta. No i można też jechać na Gpzon na Dworcowej. To jaki problem??a swoją drogą mogliby dodać na osiedlach kosz na tego typu zeczy np baterie i małe AGD.Ale chyba jest taki na Opolskiej. Powiększę też mogą przyjechać.
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Dzis nikt nie chciał przyjąć odemnie świetlówek, ciekawe ile wyprodukowałem jeżdżąc po mieście co2, na samym końcu wylądowały w zwykłym koszu.
~op (91.192. * .86)
piszesz :
"Część odpadów których nie wolno wrzucać do kubłów nie przyjmują nawet PSZOK-i."
Co masz na myśli ? Jakie odpady ?
Znaczna cześć odpadów budowlanych pochodzi od firm, które wykonują roboty zlecone przez spółdzielnie mieszkaniowe. Nagminne jest też wylewanie resztek farb i pozostałości po chemii budowlanej do instalacji deszczowej.
Tusk zaserwował społeczeństwu mega drożyznę i bezprawie a mydli oczy segregacja śmieci
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Polexit? Czy jeszcze za mało ekofaszyzmu i zboczeń?
Nie do uzyskania segregacja w zabudowie wielorodzinnej. Zawsze znajdzie się ktoś, kto ma to gdzieś i zwisa mu dobro ogółu. To jest współpraca wszystkich mieszkańców. Całkiem inaczej wygląda to w zabudowie jednorodzinnej. W tym przypadku jak nie posegregujesz to nie odbiorą, weryfikacja niesegregujących stu procentowa. Tak że w miarę dobry wynik procentowy segregacji w Jastrzębiu to zasługa mieszkańców w zabudowie jednorodzinnej.
Niech segregują sobie sami śmieci za tak wysokienstawi przestaliśmy segregowac bo się nie opłaca.
Do czego prowadzi na unia widać po "zachodzie". Niby wszystko ładne piękne ale to tylko fasada pod którą kryją się syf, kiła i mogiła. Amen
Centrum Helmhotza* w swoich badaniach podaje, że ok. 95% plastiku znajdującego się w oceanach pochodzi z 10 rzek na Ziemii, 8 z nich to wielkie rzeki Azji (Mekong, Amur, Jangcy, Indus, Rzeka Perłowa, Rzeka Żółta, Ganges i Hai He), 2 pozostałe to rzeki afrykańskie (Niger i Nil). - taka ciekawostka
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
To co ''unia '' wymaga to ja mam już na to wyje....chane. 22 tysiące samolotów w powietrzu nad europą nie lata czysty tlen tylko emitują miliony ton dwutlenku węgla w jednej chwili a oni mi tu o ekologi będą pier.... dzielić.Wasz Chyży Rój i jego przyd....asy dojadą biedaków finansowo z opłatami pseudo ekologicznymi aż po grób.
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Unia to przeżytek każdy zdrowo myślący człowiek wie o tym a najbardziej za unią są ci którzy tam mieli ,mają lub zamierzają mieć. Ciepłe posadki koguty ,wózki i inne miernoty .
~op (91.192. * .86) Jakie odpady masz na myśli .
Anglia zdecydowała o wprowadzeniu prostych zasad segregacji odpadów. Już niebawem – niezależnie od miejsca zamieszkania – plastik, metal, szkło, papier i karton lądować będą w jednym koszu na śmieci. Nowe zasady dotyczyć mają nie tylko domów i mieszkań, ale także firm, szpitali, szkół i uniwersytetów, miejsca kultu, hosteli, a także miejsc publicznych.
Dlaczego koszty wywozu odpadów ciagle rosną?
Bo do każdego pojemnika , przyjeżdża inny samochód . 4 pojemniki 4 samochody po 3 członków załogi , więc koszty rosną , paliwo , płace dla pracowników itd.
Część odpadów których nie wolno wrzucać do kubłów nie przyjmują nawet PSZOK-i.Gdzie je wyrzucić,do lasu?