Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
15 maja 2019

Nastolatek reanimował mężczyznę. Wcześniej uratował kobietę

Nastolatek reanimował mężczyznę. Wcześniej uratował kobietę
fot. archiwum Kacper Duda

16-letni uczeń Liceum Ogólnokształcącego w ZS 3 bez wahania podjął reanimację starszego mężczyzny, który nieprzytomny leżał w pobliżu szkoły.

- Wracaliśmy we wtorek z kolegą z zajęć sportowych na pobliskiej strzelnicy i zobaczyliśmy mężczyznę w wieku ok. 60 lat, który leżał na ławce przed naszą szkołą. Zainteresowaliśmy się jego stanem. Pan był nieprzytomny, a więc po ułożeniu go na twardym podłożu - chodniku, zacząłem go reanimować. Kolega pobiegł do szkoły po nauczyciela i dalej wspólnie prowadziliśmy resuscytację. Ktoś inny zadzwonił po pogotowie. Kiedy przyjechali ratownicy przejęli akcję, podłączyli pacjenta do urządzeń medycznych - mówi Kacper Duda.

Niestety mimo wysiłku młodzieży, aby uratować mężczyznę, jastrzębianin zmarł. 

To nie pierwsza taka akacja w wykonaniu młodego człowieka. Wcześniej, około 1-1,5 miesiąca temu w jednym ze sklepów reanimował kobietę, którą udało się uratować. Kacper chodzi do klasy o profilu wojskowym. Może właśnie, dlatego nie stracił głowy w sytuacji, kiedy część dorosłych nie wiedziałaby co robić, albo po prostu przeszła obok człowieka potrzebującego pomocy. Odwróciliby po prostu głowę i udali, że nic nie widzą, że to nie ich sprawa.

- Chciałbym, aby to zdarzenie pokazało ludziom, zwłaszcza tym, którzy wcześniej przechodzili obojętnie wobec człowieka potrzebującego pomocy, aby zrozumieli swój błąd. Powinno być na odwrót, to dorośli mają dawać przykład, nam młodym, jak mamy postępować. Nierzadko jest na odwrót – mówi Kacper.

Licealista nie traktuje swojego czynu, jako szczególnego bohaterstwa. Według niego to normalne, że powinno się znać zasady udzielania pierwszej pomocy. Nigdy nie wiadomo, kiedy mogą się przydać. Pomocy może potrzebować ktoś bliski z rodziny, albo zupełnie obca osoba. Możliwe też, że kiedyś my sami stracimy przytomność i wówczas nasze życie zależeć będzie od przechodniów.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Uwaga! Pogotowie przeniesione na Przyjaźń Uwaga! Pogotowie przeniesione na Przyjaźń

Jastrzębie będzie mieć nową karetkę Jastrzębie będzie mieć nową karetkę

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (21)
Koko19.05.2019 15:17

Fajna dziewczyna na zdjeciach

Gość18.05.2019 18:46

Gratulacje

Marcin18.05.2019 14:23

Brawo !!!

Seler18.05.2019 9:16

Czy ten czlowik , niedługo będzie kandydował.

Jan18.05.2019 8:47

Brawo, super postawa !

dysydent17.05.2019 20:01

Gratuluje postawy , godny naśladowania chłopak przy dzisiejszej znieczulicy społecznej.

Ania16.05.2019 21:45

Nie wiem ile w tym prawdy ale pogotowie jechało ponad 50 minut.

Gość16.05.2019 21:37

Pięknie

Jas16.05.2019 19:44

Brawo. Postawa godna pochwały, wobec powszechnej znieczulicy.

Ela16.05.2019 18:52

Brawo Kacper

Pokaż wszystkie opinie (21)