Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wygodna kurtka na wycieczki górskie

Wyprawy górskie rządzą się własnymi prawami - odzież miejska nie nada się do takich wędrówek. Szczególnie widać to po butach oraz kurtkach trekkingowych. Muszą one wytrzymywać zdecydowanie bardziej zmienne i trudniejsze warunki atmosferyczne. Warto wiedzieć, jaka kurtka będzie najodpowiedniejsza - hardshellowa, a może softshellowa? Wyjaśnienie tych i innych pojęć, jak i praktyczne rady, znajdziemy poniżej.

Wygodna kurtka na wycieczki górskie

Wygoda kurtki - czym się charakteryzuje?

Pod pojęciem wygodnej kurtki możemy zobaczyć wiele rzeczy. Odzież i ekwipunek - Martyna Wojciechowska zwykle poleca właśnie wygodne, ale jednocześnie praktyczne rozwiązania. 

Krój i swoboda poruszania się to jedna z kwestii wygody, gdy nosimy kurtki. Raczej nikt nie chce, aby odzież blokowała jego ruchy - szczególnie w trudnych warunkach. Jednak to nie jedyny aspekt wygody. Może ona czasem oznaczać właśnie praktyczność rozwiązań. Może się ona przejawiać odpowiednią ilością kieszeni, które są umiejscowione w poręcznych miejscach. Wygoda to też po prostu ochrona przed niebezpieczną i nieprzyjemną pogodą. Kiedy nie musimy się przejmować tym, że cali zmokniemy na wyprawie górskiej, na pewno zapewnia to pewne poczucie wygody i komfortu.

Kurtka musi więc spełniać wiele aspektów wygody, aby była tą, której pragniemy na wycieczkach trekkingowych. Jak to się przedstawia w praktyce?

Rodzaje kurtek - co w góry?

Na początku warto wyjaśnić pojęcia wprowadzone na wstępie. Kurtki dzielą się na kilka sposobów, a jednym z nich jest podział na softshellowe i hardshellowe - co one znaczą?

  • Kurtka softshellowa - są to bardzo elastyczne kurtki stworzone z oddychających materiałów, które jednocześnie ograniczają dostanie się wiatru z zewnątrz. Cyrkulacja powietrza przyda się najbardziej w ciepłych okresach, co sprawia, że są polecane w okresie letnim. Ich lekkość i dostosowanie do ciała sprawia, że nie ograniczają ruchów. Niestety, jeśli chodzi o zabezpieczenie przed deszczem, nie poradzą sobie one zbyt dobrze - chroni nas w nich przed ulewą tylko fabryczna impregnacja DWR. Na początku użytkowania spełnia swoje zadanie przeciętnie, ale później to jeszcze tylko się pogarsza. 
  • Kurtka hardshellowa - to w skrócie kurtki przeciwdeszczowe, które wyposażone są w specjalne membrany o mikroporowatej strukturze. Ich wielkim plusem na pewno jest prawie całkowita ochrona przed deszczem. Niestety, szczelność takich kurtek sprawia, że mogą nie odprowadzać wystarczająco potu przy dużym wysiłku fizycznym.

Innym ze sposobów podziału kurtek jest ten, z którym spotkamy się najczęściej zimą, gdyż wtedy ta decyzja będzie najważniejsza. 

  • Kurtka puchowa - stworzona, jak nazwa mówi, z puchu naturalnego. Ma bardzo wysokie parametry termiczne. Wszystko to przez to, że stworzone są z pierza kaczek bądź gęsi - potrafi ono magazynować powietrze, które jest świetnym izolatorem. Puch jest trudny w pielęgnacji i nie może nigdy zmoknąć, gdyż straci swoje właściwości.
  • Kurtka syntetyczna - nie zapewnia aż tak dobrej izolacji termicznej, ale za to jest odporniejsza na przemoczenie. Najczęściej jest to wystarczający poziom parametrów termicznych, jeśli nie wybieramy się w tereny naprawdę zimne. 

Którą kurtka będzie najlepsza?

Tak naprawdę wszystko zależne jest od potrzeb użytkownika i tego, gdzie będzie się wybierał. Najlepiej być przygotowanym na wszystko, ale często łączy się to z zakupem kilku kurtek na inne okazje. Jeśli wybieramy się w podróż z dzieckiem, warto też zadbać o jego ubiór. Jakie wybrać idealne buty wiosenne dla dzieci? Przeczytaj ten artykuł, żeby jak najlepiej dopasować nową kurtkę do potrzeb Twojego dziecka.

 

Artykuł partnera

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].