Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Więźniowie z Jastrzębia-Zdroju pracują w kopalni Jankowice

550 z 880 osadzonych w Zakładzie Karnym w Jastrzębiu-Zdroju pracuje. Część z nich pracuje na kopalni Jankowice. Wszystko to dzięki współpracy Zakładu Karnego z Gliwickim Zakładem Usług Górniczych, z którego usług korzystają kopalnie PGG.

Więźniowie z Jastrzębia-Zdroju pracują w kopalni Jankowice
Na zdjęciu wiceminister sprawiedliwości Michał Woś, Zastępca Dyrektora Generalnego Służby Więziennej płk Krzysztof Stefanowski, Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Katowicach płk Łukasz Górny oraz płk Wojciech Emerling - Dyrektor Zakładu Karnego w Jastrzębiu-Zdroju, Joanna Rurańska-Krężel – Prezes Zarządu Gliwickiego Zakładu Usług Górniczych. W tle Kopalnia węgla kamiennego w Jankowicach. Fot. por. Grzegorz Bojda/Zakład Karny w Jastrzębiu-Zdroju.

Praca pomaga spełnić marzenia

- Praca - to taki most pomiędzy rzeczywistością, a marzeniami. To jest prawda, w tle mamy za sobą szyb Kopalni Jankowice i te marzenia tutaj na miejscu codziennie uskutecznia blisko trzydziestu osadzonych - podkreślił Zastępca Dyrektora Generalnego Służby Więziennej płk Krzysztof Stefanowski podczas briefingu prasowego zorganizowanego przed kopalnią Jankowice 19 grudnia.

- Biorąc pod uwagę sytuację polityczną i gospodarczą w której się znajdujemy, bezpieczeństwo energetyczne Polski jest oparte na węglu i każda para rąk do pracy w górnictwie jest potrzebna i nie można jej przeceniać. Dlatego staramy się rozwijać ten bardzo dobry program resocjalizacji przez pracę, składając wnioski do innych zakładów karnych o charakterze półotwartym, aby nawiązać taką współpracę, jak w kopalni węgla kamiennego w Jankowicach - dodała Joanna Rurańska-Krężel – Prezes Zarządu Gliwickiego Zakładu Usług Górniczych.

W wydarzeniu wziął udział również wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. Stwierdził, że skierowanie osadzonych do pracy w kopalni jest odpowiedzią na zapotrzebowanie spółek górniczych, państwa oraz wszystkich tych, którzy potrzebują węgla.

Po odbyciu kary osadzeni mogą kontynuować pracę na kopalni

Jastrzębska jednostka penitencjarna jest jedyną w kraju, w której osadzeni pracują na terenie kopalni węgla kamiennego. Skazani po opuszczeniu zakładu karnego związani są nadal umową o świadczenie pracy, tak więc mogą kontynuować zatrudnienia u swojego pracodawcy, inaczej niż ma to miejsce u większości kontrahentów zakładów karnych.

Większość osadzonych w Zakładzie Karnym w Jastrzębiu-Zdroju pracuje

Aktualnie powszechność zatrudnienia na terenie Zakładu Karnego w Jastrzębiu-Zdroju kształtuje się na poziomie 67%. Pracuje około 550 osadzonych, z czego odpłatnie zatrudnionych jest ponad 200 skazanych recydywistów. Wśród grupy osadzonych zatrudnionych w jednostce penitencjarnej na zewnątrz pracuje ponad stu osadzonych, a na rzecz kontrahentów – niemal 150 skazanych.

Powrót do współpracy sprzed pandemii

Od maja 2016 r., kiedy ruszył program "Praca dla więźniów", kadra Zakładu Karnego w Jastrzębiu-Zdroju prowadziła liczne spotkania z władzami powiatowymi, samorządów lokalnych, władzami okolicznych gmin i potencjalnymi kontrahentami, którzy byliby zainteresowani zatrudnieniem skazanych. Bliskość Specjalnej Strefy Ekonomicznej sprawiła, że nawiązano kontakt z licznymi przedsiębiorcami działającymi w regionie, co przyczyniło się do wzrostu zatrudnienia osadzonych oraz pozyskania nowych kontrahentów.

Jednym z partnerów został Gliwicki Zakład Usług Górniczych, z którym Zakład Karny w Jastrzębiu-Zdroju nawiązał współpracę w 2017 r. Okres pandemii spowodował na wiele miesięcy wstrzymane zostało zatrudnienie zewnętrzne. Do pracy na kopalni skazani zostali skierowani w 2022 r., kiedy to nawiązano ponownie kooperację.

źródło: Zakład Karny w Jastrzębiu-Zdroju, oprac. ż

21 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Przecie (46.204. * .9) 07.03.2023 21:54

Dawniej było to normalne. Więźniowie pracowali na terenie Raciborza i nikt temu nie dziwił się.

~humberto (88.156. * .138) 31.12.2022 09:16

I b.dobrze,nie będą się nudzić i na wypiskę,na ćmiki zarobią. To już dawno mieli wprowadzić. Za kumuny wiele osadzonych pracowało. To jest resocjalizacja a nie siedzieć w celi i "mózgować" co by tu jeszcze"spiep...ć.

~Dobry (37.30. * .74) 23.12.2022 09:12
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Każdy żeby żyć musi pracować, a oni za dobre sprawowanie tam nie siedzą, alimenty na dzieci trzeba płacić czy pracują w kopalni czy masarni byle odrabiał swoją karę na rzecz rodziny i spoleczenstwa

~Anka_Pisanka (80.188. * .23) 23.12.2022 06:28

Polskie górnictwo by odżyło nareszcie, gdyby WSZYSTKICH górników zastąpić więźniami.
Wyobraźcie sobie tylko... zero składania się społeczeństwa na ich deputaty, odprawy, flapsy, socjale, emerytury na młodych byczków... a co najważniejsze, nie byłoby tych siejących zadymę wiecznie roszczenowych górniczych ZZ z tymi ich tłustymi kotami. Mam taki program polityczny. Westartuję! Wygram!

~kulfon (5.184. * .30) 22.12.2022 20:06
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

skarbnik to kto ma odłożyć
odłóż to piwsko z Biedronki i idż na powietrze , spacer dobrze ci zrobi .
ty czy Ja ??

~kulfon (5.184. * .30) 22.12.2022 19:06

jo moga krzyknąć
skarbnik czmuś głupi
a nie czamuy siedzą
proponuja tabletki
dwie dawki
bo ty głupi jak koń od kowala

~kulfon (5.184. * .30) 22.12.2022 19:04

ale to ty pisałeś
"Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.
zatrudnianie więżniów w warunkach szkodliwych dla zdrowia za płace minimalną i potrącanie 50 % toż to nota bene ..."
to twoje słowa

~Skarbnik (178.43. * .106) 22.12.2022 18:53
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

~kulfon (5.184. * .30) czamu oni siedzą w areszcie ... zapytaj ich, jedż do zakładu karnego zapukaj do bramy jak ci otworzą to wejdż na spacerniak i krzyknij .... ludzie !!!! czamu siedzicie w areszcie :)

~kulfon (5.184. * .30) 22.12.2022 18:29

skarbnik co jest ?
rura zamarzła
czamu oni siedzą w areszcie
odpowiesz na proste pytanie ?

~kulfon (5.184. * .30) 22.12.2022 16:11
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

skarbnik napisołech najprostsze pytanie na świecie
a czamu oni siedzą w tym areszcie ?
tyś kumaty czy grasz w zespole ?
downa ?
jak umisz odpowiedzieć na to pytanie to pisz
a jak ni to dej se na wstrzymnmaie
bi dyskusja z toba to jak kopanie sie z koniem w kostki

~Skarbnik (178.43. * .106) 22.12.2022 16:02
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

~kulfon (5.184. * .30) dalej nic nie rozumiesz , widzę że nie jesteś w stanie pojąć tego wszystkiego to po prostu przerasta twoje możliwości percepcyjne , odłóż to piwsko z Biedronki i idż na powietrze , spacer dobrze ci zrobi .

~kulfon (5.184. * .30) 22.12.2022 14:18
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

skarbnik a czamu oni siedzą w tym areszcie ?
co ?
ty poczytej art 42 konstytucji
a ten twój art 32 to ty se wsadz wiesz kaj

~Skarbnik (178.43. * .106) 22.12.2022 14:10
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś


~kulfon (5.184. * .30) której części nie zrozumiałeś .

~Skarbnik (178.43. * .106) 22.12.2022 13:47
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

NO TO TROCHĘ HISTORII ......Minęło pięć lat od ogłoszenia Programu dla Śląska. Ktoś pamięta o złożonych obietnicach? Wczoraj (21 grudnia) minęło dokładnie pięć lat od ogłoszenia przez premiera Mateusza Morawieckiego „Programu dla Śląska”. W dokumencie tym można było przeczytać m.in. budowie w naszym regionie dwóch kopalń – jedna miała fedrować węgiel koksujący, druga węgiel energetyczny. Z obietnic tych zrealizowano niewiele, za to w międzyczasie zamknięto dwie czynne kopalnie..

~kulfon (5.184. * .30) 22.12.2022 13:46
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

skarbnik ten cyngiel najlepiej dał by więźniom pracę w biurze hahahhahahhahahhhahh
pieczątki przywalać !
ty normalny jesteś ??????????????????????????????????????????????

norud 22.12.2022 13:31

~Skarbnik (178.43. * .106)
A dlaczego ci więźniowie przebywają w areszcie ?
W nagrodę ?

~Skarbnik (178.43. * .106) 22.12.2022 13:12
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Klawisz (5.173. * .188) teraz pracuje w KWK Jankowice za pół darmo jako tania siła robocza :)

~Klawisz (5.173. * .188) 22.12.2022 13:06
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Skarbnik a co konkubent siedzi bo raz uderzył ale to był ostatni raz??

~Skarbnik (178.43. * .106) 22.12.2022 10:41
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

A chodniki w mieście nie odśnieżone , nie można ich zatrudnić do odśnieżania .Lepiej niech nabijają kasę prywatnej spółce na kopalni , bo normalnemu pracownikowi trzeba zapłacić w miarę normalną pensję opłacić ZUS itd. , a tu siła robocza za pół darmo A odśnieżanie to praca na powietrzu i z pożytkiem dla całego miasta .Więżniów w kopalniach to zatrudniali komuniści w latach 50-tych , ale widać że historia zatoczyła koło i przy obecnej władzy wszystko jest możliwe .Pracuje około 550 osadzonych, z czego odpłatnie zatrudnionych jest ponad 200 skazanych recydywistów. Czyli co 350 osadzonych pracuje za darmo?

~Mieszkaniec121212 (91.199. * .17) 22.12.2022 10:23
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

To nie jest wyzysk. Nikt ich tam nie zaprasza. Sami się zgłaszają do ZK za swoje czyny. Skończmy z tym rozpieszczaniem osób, które nie potrafią normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Tak, zgadzam się to są też ludzie ale w mojej opinii mają świadomość na co się piszą. Pomysł z pracą dla więźniów powinien być jeszcze bardziej rozbudowany.

~Skarbnik (178.43. * .106) 22.12.2022 09:38
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

Czy to nie jest wyzysk w czystej postaci.....

i teraz ......

Osadzeni pracując, zarabiają płacę minimalną, potrącane jest z tego 50 proc. na składki i aktywizację zawodową

Art. 32. Konstytucji [Zasada równości; zakaz dyskryminacji]

Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.
zatrudnianie więżniów w warunkach szkodliwych dla zdrowia za płace minimalną i potrącanie 50 % toż to nota bene ... kryminał !!!
i jeszcze taka kwestia czy jeżeli więzień ulegnie wypadkowi i będzie niezdolny do pracy a niezdolność będzie stwierdzona przez ZUS dostanie górniczą rentę zawodową ?
czy wyślą go z powrotem do paki
i jeszcze jedna kwestia jak znacząco praca 27 więżniów wpłynie na polepszenie wyników kopalni !!!! proszę o wyliczenia jak to przekłada się na wzrost wydobycia !!!!!, pamiętam że za głębokiej komuny na kopalniach też pracowali więżniowie za kromkę chleba i kawę