Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Samorządowcy z Jastrzębia, Mszany, Pszowa i Rydułtów pojechali do Sejmu lobbować za specustawą. W grze wielkie pieniądze i tereny inwestycyjne

Województwo śląskie może otrzymać miliardy złotych z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Problem w tym, że brakuje przepisów wykonawczych, a połowę tych środków trzeba wykorzystać do 2026 roku - zauważa poseł Krzysztof Gadowski z Jastrzębia-Zdroju. Jakby tego było mało, obecne przepisy utrudniają szybkie inwestowanie na terenach pogórniczych oraz zdegradowanych działalnością wydobywczą. Właśnie tym kwestiom poświęcono kolejne posiedzenie Podkomisji stałej do spraw Sprawiedliwej Transformacji Sejmu RP, które odbyło się 22 lutego.

Samorządowcy z Jastrzębia, Mszany, Pszowa i Rydułtów pojechali do Sejmu lobbować za specustawą. W grze wielkie pieniądze i tereny inwestycyjne
Przewodniczącym podkomisji stałej do spraw sprawiedliwej transformacji jest poseł Krzysztof Gadowski.

Pomocą w zakresie inwestycji w gminach górniczych byłaby specustawa umożliwiająca m.in.: szybkie przekazywanie całkowicie oczyszczonych terenów po zlikwidowanych kopalniach do samorządów, przyspieszenie zmian w planach zagospodarowania przestrzennego, możliwość realizowania inwestycji związanych z odnawialnymi źródłami energii bez zapisów w planach, czasowe zwolnienia podatkowe dla przedsiębiorców inwestujących na terenach zdegradowanych.

Poseł i samorządowcy nie będą czekać na rząd

- Rząd przed ostatni rok nie zrobił nic w tym temacie - mówi poseł Krzysztof Gadowski w rozmowie z Nowinami i Jastrzębiem Online.

Poseł z Jastrzębia-Zdroju zapowiada, że razem z samorządami ze Stowarzyszenia Gmin Górniczych przygotuje projekty potrzebnych ustaw.

- Chodzi o to, żeby samorządy mogły sięgać po pieniądze na sprawiedliwą transformację oraz tereny, którymi do tej pory dysponuje SRK. Te tereny potrzebują gospodarza, który dokona ich podziału, wyznaczy ciągi komunikacyjne. One muszą zostać przywrócone gospodarce, tam muszą wrócić miejsca pracy. Takim gospodarzem mogą być samorządy, ale może być też Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. SRK nie potrafi sobie z tym poradzić, bo wiążą ją obecne przepisy. Te problemy formalno-prawne trzeba rozwiązać

- przekonuje Krzysztof Gadowski.

Tereny po kopalni "Jastrzębie" trzeba zagospodarować

- Kopalnie w Jastrzębiu-Zdroju są bezpieczne, ponieważ wydobywany jest w nich głównie węgiel koksowy. Jeszcze przez wiele lat będą czynne. Jednak zlikwidowana została kopalnia "Jastrzębie", po której teren należy w kompleksowy sposób wykorzystać na tworzenie zakładów z innych branż niż górnictwa

- mówi prezydent Jastrzębia-Zdroju i Przewodnicząca Zarządu Stowarzyszenia Gmin Górniczych Anna Hetman.

Wiceminister, wysocy urzędnicy z trzech ministerstw i samorządowcy z naszego regionu

Wójt Mszany Mirosław Szymanek, prezydent Jastrzębia-Zdroju Anna Hetman, burmistrz Rydułtów Marcin Połomski.

Oprócz członków komisji, której przewodniczącym jest wspomniany poseł Krzysztof Gadowski z Jastrzębia-Zdroju, w posiedzeniu wzięli udział m.in.: wiceminister aktywów państwowych Piotr Pyzik, wicemarszałek województwa śląskiego Anna Jedynak, prezydent Jastrzębia-Zdroju Anna Hetman, burmistrz Rydułtów Marcin Połomski, wójt Mszany Mirosław Szymanek, zastępca burmistrza Pszowa Piotr Kowol, naczelnik wydziału strategii Urzędu Miasta Żory Iwona Kapustka, wiceprezes JSW S.A. Artur Wojtków, wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Andrzej Zabiegliński, prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń Janusz Smoliło, dyrektorzy departamentów MAP Jonasz Drabek i Michał Godlewski, Piotr Siewierski i Mikołaj Korsak z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, a także naczelnik, kierownik i specjaliści z Ministerstwa Klimatu i Środowiska - Marcin Cykowski, Katarzyna Nowak, Marta Ligęza, Marcin Krakowian.

Ludzie

Anna Hetman

Prezydent Jastrzębia-Zdrój

Krzysztof Gadowski

Poseł na Sejm RP

Marcin Połomski

Burmistrz Miasta Rydułtowy

11 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Antytrol (185.135. * .43) 24.02.2023 09:29

WieżaBajzel
Prosze przykład internetowego trola a trole jak to trole mózgu nie maja a ich twórczość czyli jak widać wypociny ich własne kompleksy leczą komentując co popadnie co w rączki wpadnie nie ujawniając się bo okazało by się ze mamy do czynienia z nikim…

~Anka_Pisanka (80.188. * .23) 24.02.2023 09:11

Dawniej publikę bawiły klowny, dzisiaj pani pionek.

~BógZwami (89.64. * .132) 24.02.2023 07:52

Pani prezydent Hetman życzymy pani powodzenia i realizacji zamierzonych celów razem z Gadowskim.
Chociaż ten jeden raz niech wam się poszczęści.Bóg z wami a dla miasta-dla nas worek pieniędzy na inwestycje .Ten jeden jedyny raz trzymamy setny raz kciuki

~Pył (89.25. * .86) 24.02.2023 07:13

Izkę by tam zabrali to od razu posełki wszystkie poustawiałaby

~Ty_cieciu_klatkowy (146.70. * .251) 23.02.2023 20:31
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

pOSEŁ Gadofski to naprawdę tęga głowa, mąż stanu i uznany autorytet i prognostyk na przyszłość kraju więc trzeba się liczyć z jego nieomylnym zdaniem

~WieżaBajzel (192.142. * .139) 23.02.2023 19:01
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Jeszcze pani prezydent zabrala te kobiete od inwestycji (czy strategii, obecnie).
Czy pani prezydent nie widzi, ze ta kobieta pobiera pensje naczelnika i od lat nic nie robi?
Kobieta powinna dostac kopa w dupe takiego, ze opuszalaby juz Uklad Sloneczny.
Czy pani prezydent jest slepa?

~Masakra (5.173. * .102) 23.02.2023 15:36
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Żenada żeby prosić się kaczynskiego o pieniądze które nam Ślązakom się należą!

~WieżaBajzel (181.214. * .152) 23.02.2023 15:25
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Niech ta kobieta opowie, ile pieniedzy do smieci wyrzucila, forsujac budowe tej kretynskiej lazni i dreptaka.

~SJZalenuda (37.47. * .52) 23.02.2023 15:04

Te pieniądze należą się miastom w których kończy się eksploatacja górnicza. A nie Jastrzębiu które ma jeszcze czynne kopalnie. Nie można zjeść ciastka i chcieć ciastka. A zresztą Hetmanowa i tak nie ma pomysłów na jak je wydać. Chyba że na kolejne dewocjonalia na rondach?

~Anka_Pisanka (80.188. * .23) 23.02.2023 13:45
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Wybory za pasem to i poseł czochraty się aktywuje, żeby przypadkiem wyborcy nie zapomnieli na niego zagłosować. Tylko po co?
Taki zawodowy poseł powinien mieć nie więcej jak dwie kadencje i bezwzględny zakaz ponownego ubiegania się o kandydowanie. BTW kiedy odbędzie się wiekopomne kolejne jastrzębskie dyktando?

~Skarbnik (79.184. * .70) 23.02.2023 11:32

40 MILIONÓW na remont zrujnowanej łażni już zabsorbowali , a na remont chodów do przedszkola .....Niestety, ze względu na ograniczone środki finansowe w budżecie miasta na 2023 rok, w chwili obecnej nie jesteśmy w stanie określić, czy i w jakim zakresie wnioskowane zjazdy zostaną odnowione - uzasadniał Jarosław Piechaczek, naczelnik Wydziału Infrastruktury Komunalnej i Inwestycji.