Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Na zaproszenie posła Gadowskiego rozmawiali o pieniądzach dla Śląska z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji 

W Muzeum Śląskim w Katowicach odbyło się wyjazdowe posiedzenie Podkomisji Stałej ds. Sprawiedliwej Transformacji, której pracami kieruje poseł Krzysztof Gadowski. Podkomisja działa w ramach Komisji ds. Unii Europejskiej.

Uczniowie rzemiosła ze szkół Wodzisławia i Jastrzębia złożyli uroczyste ślubowanie [ZDJĘCIA, WIDEO] 

Podczas uroczystej gali uczniowie szkół branżowych z terenu powiatu wodzisławskiego oraz Jastrzębia-Zdroju złożyli swoje ślubowanie. Wydarzenie zorganizował Cech Rzemieśników i Innych Przedsiębiorców w Wodzisławiu Śląskim. Podczas gali...

Zabezpieczmy domy przed wyjazdem na cmentarz. Pilnujmy swoich torebek i kieszeni 

Policja apeluje aby wyjeżdżając na groby swoich bliskich oprócz przestrzegania zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym pamiętać także o konieczności zabezpieczenia domów i mieszkań. Uważajmy też na kieszonkowców, którzy mogą pojawić...

Członkowie byłego zarządu JSW pozbawieni absolutorium za 2023 rok 

W miniony piątek (25 października) w trakcie nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy Jastrzębskiej Spółki Węglowej zdecydowano o nieudzieleniu absolutorium za ubiegły rok byłemu prezesowi JSW Tomaszowi Cudnemu, jak i czterem ówczesnym...

Michał Woś został szefem okręgu PiS nr 30. Zobacz, kto został wybrany do zarządu 

Dziś, 26 października w Rybniku odbył się zjazd okręgowy Prawa i Sprawiedliwości. Dotychczasowym  przewodniczącym był poseł Bolesław Piecha. Prezes Jarosław Kaczyński nominował jednak na to stanowisko Michała Wosia. Konieczne było zaakceptowanie...

Czy Subregion Zachodni będzie mieć przedstawiciela w Zarządzie Województwa Śląskiego? "Jest bardzo wiele nacisków z różnych stron" 

Wicemarszałek Bartłomiej Sabat złożył dziś rezygnację ze stanowiska. Wkrótce odbędzie się sesja nadwyczajna, podczas której zostanie wybrany jego nastepca. Czy tym razem przedstawiciel naszego regionu wejdzie do władz wojewódzkich? W kuluarach...

Dzieci z SPS23 cieszą się z warsztatów kulinarnych i ruchu na powietrzu. To zasługa programów europejskich [ZDJĘCIA] 

Społeczność Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 23 w Jastrzębiu-Zdroju korzysta z funduszy europejskich, aby przede wszystkim podnieść komfort prowadzonych zajęć, a także zachęcić uczniów do ruchu i zdrowego odżywiania. 

Były wicemarszałek województwa śląskiego trafił do tymczasowego aresztu 

Zgodnie z zapowiedzią, w piątek (25.10.) Prokuratura Krajowa przekazała więcej informacji ws. zatrzymania wicemarszałka Bartłomieja S. Do sądu skierowano wniosek o tymczasowy areszt dla podejrzanego. Tego samego dnia Bartłomiej S. złożył...

Poseł Marek Krząkała chwali dokonania rządu i mówi "o trupach w szafie" pozostawionych przez PiS 

- W ciągu tego roku bardzo dużo się wydarzyło i bardzo dużo się udało osiągnąć. Wbrew temu, co mówi opozycja, która próbuje zdyskredytować obecny rząd, zarzucając, że postulaty głoszone w czasie kampanii wyborczej nie zostały wdrożone...

Radni podnieśli podatki w Jastrzębiu. Opozycja wytknęła prezydentowi hipokryzję 

Podczas czwartkowej sesji rady miasta radni pochylili się nad stawkami podatkowymi na 2025 rok. Już po sesji klub radnych Koalicji Samorządowej nie omieszkał przypomnieć prezydentowi haseł z kampanii wyborczej. 

113 lat temu pierwszy pociąg przyjechał do Jastrzębia 

Budowa linii kolejowej łączącej Jastrzębie z resztą świata była epokowym wydarzeniem. Aż trudno uwierzyć, że do dzisiaj zachowała się tylko niewielka część dawnej infrastruktury.

Czarownica, wiedźma, strzyga… po prostu kobieta  

Miała niewiele, bo 155 cm wzrostu, ważyła jakieś 63,5 kg, wiek 45-50 lat. Czy niezwykłość tej kobiety polegała na tym, że była rasy żółtej, a może parała się magią, może obawiano się, że była demonem, czarownicą nawet? Dość powiedzieć, że pochowano ją głową w kierunku ziemi, aby jej dusza czasem nie wróciła do żywych...

Pniówek – jastrzębski czy nie? 

47 lat temu Pniówek został wchłonięty przez Jastrzębie. Czy nasze miasto miało do niego historyczne prawa? A jeśli nie, to która miejscowość?

„Kolacje kapitańskie” i płonące gruszki. Tak bawiono się w „Górniku” [WIDEO] 

Kolejne spotkanie z cyklu „Przystanek Muzeum” organizowane przez jastrzębską Galerię Historii Miasta było poświęcone nieistniejącemu zabytkowi uzdrowiskowemu - Letnisku Oficerskiemu. Było ono tym bardziej ciekawe, że wzięli w nim udział jego dawni pracownicy.

Zbrodnia sprzed lat. Oszustka kazała zawinąć pieniądze w ręcznik  

To jest historia o tym, jak oszustka okradła naiwne jastrzębianki na 16 mln zł (!). W swoim nielegalnym procederze kobieta miała posłużyć się czarami. Jej nadprzyrodzonych mocy doświadczyła… domowa kura. Wszystko wydarzyło się 30 lat temu.

Zamieszki przed JSW. Policja strzelała do demonstrantów [WIDEO] 

Wydarzenia z lutego 2015 roku na trwałe wpisały się w historię Jastrzębia-Zdroju. Protesty górnicze w Jastrzębskiej Spółce Węglowej przerodziły się w zamieszki, podczas których demonstranci usiłowali wedrzeć się do siedziby JSW, a policja użyła broni gładkolufowej.  Zdjęcia z Jastrzębia były pokazywane w najważniejszych światowych...

10 górników zginęło w kopalni Jas-Mos. Czy to się musiało wydarzyć?  

To była jedna z największych katastrof w historii polskiego górnictwa. W kopalni Jas-Mos, doszło do wybuchu pyłu węglowego (6 lutego 2002 r.), w którym zginęło 10 górników. Od samego początku toczyły się dyskusje, co było powodem tej tragedii.

Studniówka za 600 tys. złotych. Potrawy serwowano z rozmachem  

Bale studniówkowe wpisały się w tradycję imprez szkolnych. Na symboliczne 100 dni przed maturą młodzież bawi się, aby potem w pocie czoła przysiąść nad książkami. Jednak kiedyś tego typu imprezy organizowano w szkołach i miały niepowtarzalny klimat.  Nie żałowano pieniędzy, aby wszystko wypadło jak najlepiej.

Kościół wybudowany „metodą chińską”. 43-lecie parafii „na górce” [WIDEO] 

Jastrzębie-Zdrój powstawało wtedy, kiedy komunizm miał się w najlepsze. Miało być ateistyczne i socjalistyczne. Bez Boga, bez kościołów, bez wiary. Pierwsza współczesna parafia została erygowana  16 lipca 1980 roku, dekret wszedł w życie 1 sierpnia 1980 roku. Kościół powstał wybudowany rękami górników, wówczas mówiło się,...

Kamienowanie proboszcza ziarnem, czyli Boże Narodzenie w dawnej Polsce i na Śląsku [cz. III] 

Czym różniła się sośnina od choinki? Dlaczego gospodarze straszyli drzewa siekierą? I jaka była symbolika rzucania ziarnem w proboszcza? Odpowiedzi na te pytania oraz wiele innych ciekawostek znaleźliśmy w dawnych Nowinach.

Kto i dlaczego nie może wstać od wigilijnego stołu oraz inne świąteczne przesądy. Boże Narodzenie w dawnej Polsce i na Śląsku [cz. II] 

Wróżenie z siana i szczekania psów, zszywanie wiernych podczas pasterki i... nadzwyczajna aktywność złodziei - między innymi o tym pisano w dawnych Nowinach przy okazji Świąt Bożego Narodzenia.

Co jedli nasi przodkowie podczas wieczerzy wigilijnej? Boże Narodzenie w dawnej Polsce i na Śląsku [cz. I] 

Ile potraw powinno znaleźć się na wigilijnym stole? Co jedli biedni, a co bogaci mieszkańcy ziem polskich? Jakimi potrawami z wigilijnego stołu dzielono się ze zwierzętami i dlaczego? Odpowiedzi na te pytania oraz wiele innych ciekawostek znaleźliśmy w dawnych Nowinach.

Nieszczęśliwe zakochany górnik zastrzelił swoją miłość, a potem... siebie samego [HISTORIA] 

Nieszczęśliwa miłość, która zakończyła się tragedią, śmierć 12-letniego chłopca na Ostrogu i zagrożenie epidemią tyfusu – między innymi o tym pisały Nowiny w maju 1912 roku. Zapraszamy do lektury, która jest jak podróż w czasie do Raciborza i okolic Anno Domini 1912.

Kim był wójt pacholczy i jego świta? Czyli Wielkanoc na dawnym Śląsku [cz. II] 

- Krom śpiewaka i muzykantów kościelnych ludzie żonaci w tych procesyach nie biorą udziału - czytamy w dawnych Nowinach o procesjach młodzieży, które przed wiekami odbywały się w powiecie raciborskim.

O dyngowaniu, jajach i i przywilejach kościelnego, czyli Wielkanoc na dawnym Śląsku [cz. I] 

Na jaki kolor farbowano niegdyś jajka na Śląsku? Czego miał prawo zarządać kościelny z Tworkowa od parafian w Wielkanoc? I skąd się wziął zwyczaj "dyngowania"? Odpowiedzi na te pytania oraz wiele innych ciekawostek można znaleźć dawnych Nowinach.

Handlarze dziewcząt na Górnym Śląsku. Obiecują miłą i dobrze płatną pracę, potem wywożą do domów rozpusty [HISTORIA] 

Niepokojące wieści o oszustach, których ofiarami padają młode dziewczęta i kobiety, tragiczny wypadek w Raciborzu, gdzie 5-latka przypadkowo wbiła nóż w serce koleżanki, śmierć księdza i posła w jednej osobie, który nie raz stawał w obronie języka polskiego – między innymi o tym pisano w Nowinach w drugiej połowie sierpnia 1911 roku.