15 października odbyły się w Polsce wybory parlamentarne, zaś 13 listopada rozpoczęło się pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji. Sprawdziliśmy, jak wygląda aktywność sejmowa posłów z okręgu nr 30.
Ustawa o gōdce trafiła do Sejmu RP. To kolejna próba uznania języka śląskiego za język regionalny. Wiele wskazuje na to, że tym razem ustawa zostanie przyjęta przez obie izby parlamenty i trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.
Choć sytuacja rysuje się nietypowo, w Jastrzębiu-Zdroju już raz się zdarzyła. W 2004 roku wojewoda stwierdził wygaśnięcie mandatów Teresy Marek i Tadeusza Sławika. Teraz po donosie do urzędu pojawił się podobny kłopot, ale sprawa ma dotyczyć radnych Piotra Szeredy i ponownie Tadeusza Sławika. O co chodzi?
Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Margaritis Schinas zwrócił się do amerykańskiej piosenkarki Taylor Swift z prośbą o pomoc w mobilizacji młodych Europejczyków w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Liczy także na pomoc innych celebrytów.
Zgodnie z zapowiedziami posła Grzegorza Matusiaka, w czwartek z Jastrzębia-Zdroju na Marsz Wolnych Polaków pojechały cztery autobusy, łącznie 167 osób. Jechali w nich zwolennicy PiS zarówno z Jastrzębia, jak i powiatu wodzisławskiego.
W Warszawie ma się odbyć manifestacja zwolenników poprzednich rządów. Wezmą w niej udział także mieszkańcy z naszego regionu. Wyjazdy organizowali m.in. poseł PiS Paweł Jabłoński i była posłanka PiS Teresa Glenc.
Rząd Donalda Tuska zapisał w budżecie państwa na 2024 r. 2 mln zł na przygotowanie do nauczania języka śląskiego. W kolejnym roku budżetowym kwota ma wzrosnąć do 500 mln zł.
W krótkim komunikacie Jastrzębska Spółka Węglowa poinformowała o odwołaniu z funkcji wiceprezesa zarządu Wojciecha Kałuży. Przypomnijmy, że żorzanin objął to stanowisko krótko po rezygnacji z funkcji wicemarszałka, po pamiętnym przewrocie w sejmiku województwa śląskiego.
W całym Jastrzębiu-Zdroju pojawiły się liczne banery i plakaty, na których podpisany z imienia i nazwiska sołtys Bzia i radny miejski Michał Urgoł życzy mieszkańcom Wesołych Świąt. W sieci pojawiły się już głosy, że to preludium kampanii wyborczej przed wyborami samorządowymi.
Zmiany we władzach publicznych mediów dokonane przez ministra kultury komentują parlamentarzyści z naszego okręgu. Według posła Prawa i Sprawiedliwości Pawła Jabłońskiego postąpiono w sposób niecywilizowany, złamano prawo. Marek Krząkała z Platformy Obywatelskiej twierdzi, że prawicę boli utrata tuby propagandowej.
Posłowie Marek Krząkała (PO) oraz Paweł Jabłoński (PiS) są zgodni co do tego, że incydent z Grzegorzem Braunem w roli głównej szkodzi pozycji Polski na arenie międzynarodowej. Grzegorza Brauna bierze w obronę poseł Konfederacji Roman Fritz z Rybnika, który zadaje szereg pytań.
AKTUALIZACJA
Rząd Donalda Tuska w dzisiejszy poranek (13.12) został uroczyście zaprzysiężony w Pałacu Prezydenckim. Prezydent Andrzej Duda powołał Tuska na premiera, a także ministrów jego gabinetu. - Wierność postanowieniom konstytucji to będzie znak firmowy tej ekipy, nowego rządu - zapewnił Tusk.
Parlament Europejski poparł porozumienie w sprawie unijnej listy surowców krytycznych. W tym zestawieniu jest węgiel koksowy, którego największym producentem w Europie jest Jastrzębska Spółka Węglowa. To ogromny sukces dla Polski i Śląska.
W poniedziałek (11.12.) w Sejmie odbyło się głosowanie dotyczące wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego. Nie wzięło w nim udziału dziewięciu posłów Prawa i Sprawidliwości, w tym również z naszego regionu poseł Grzegorz Matusiak.
Jarosław Kaczyński miał prawo nazwać Donalda Tuska agentem niemieckim, bo Donald Tusk w przeszłości prowadził politykę zbieżną z interesem Niemiec, a nie z interesem Polski - uważa Paweł Jabłoński, pochodzący z Raciborza wiceminister spraw zagranicznych, poseł z naszego regionu.
W związku z nieudzieleniem przez Sejm wotum zaufania rządowi premiera Morawieckiego inicjatywa wyboru nowego rządu przeszła na Sejm.
W kolejnym dniu posiedzenia Sejmu odbyło się głosowanie nad wnioskiem o udzielenie wotum zaufania dla premiera Mateusza Morawieckiego.