Wielomilionowe oszustwo. Praca, remonty i imprezy na zwolnieniu lekarskim 

Jak pokazują dane z pierwszego kwartału tego roku, w niektórych oddziałach w województwie śląskim niemal co druga skontrolowana osoba na chorobowym wykorzystywała zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego celem. W Śląskim w wyniku przeprowadzonych kontroli prawidłowości orzekania i wykorzystywania zwolnień lekarskich kwota cofniętych i...

Motocyklisto, bezpiecznie do celu 

Dłuższe i cieplejsze dni sprawiły, iż na drodze mamy więcej niechronionych uczestników ruchu drogowego. Niestety w okresie tym, dochodzi również do większej ilości zdarzeń drogowych z ich udziałem.

Mity alkoholowe. Po jakim czasie od wypicia alkoholu można wsiąść za kierownicę? 

Istnieje wiele błędnych i szkodliwych przekonań na temat alkoholu, które określamy jako mity alkoholowe. Bardzo często osoby, które wsiadają za kierownicę, będąc pod wypływem alkoholu, uznają te mity za prawdziwe - przekazuje policja rozprawiając się z błędnymi przekonaniami.

O górnośląskich zamkach w bibliotece miejskiej  

 Spotkanie z Piotrem Siemko, znanym i cenionym autorem książek o historii naszego regionu, odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju. Zaprezentował on swoją najnowszą publikację pt. „Zamki na Górnym Śląsku od ich powstania do końca wojny trzydziestoletniej”.

Arcybiskup Skworc skończył 75 lat. Kto go zastąpi i pokieruje diecezją? 

Jak informuje katowicka Kuria Metropolitarna w piątek (19.05) swoje 75. urodziny świętuje arcybiskup Wiktor Skworc. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego musi złożyć na ręce papieża Franciszka rezygnację z urzędu. 

Od 22 maja Koleje Śląskie rozpoczynają wymianę terminali mobilnych 

Koleje Śląskie informują, że już wkrótce w ich pociągach rozpocznie się wymiana terminali mobilnych, w które wyposażone są drużyny konduktorskie. Pierwsze terminale wymienione zostaną już 22 maja 2023 roku. 

Nauka, praca i spotkanie z kulturą. Staże zagraniczne „Korfantego”  

Czy można wyobrazić sobie naukę zawodu polegającą nie tylko na pracy w firmie, ale i na zwiedzaniu zabytków, smakowaniu lokalnej kuchni i spędzaniu wolnego czasu na wycieczkach kulturowych albo na plaży? Uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju właśnie tak przeżyli praktyki zawodowe w Portugalii.

Zmarła Teresa Bracka, wielokrotnie odznaczona prezes Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. 

Wieloletnia Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 roku zmarła 13 maja. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w najbliższy piątek 19 maja o 11.00.

12-latka nie mogła lecieć przez nieaktywny paszport. Straż Graniczna przypomina przepisy 

Funkcjonariusze kontroli ruchu granicznego z Placówki Straży Granicznej w Katowicach-Pyrzowicach nie zezwolili na wyjazd osobie, której paszport nie był aktywowany zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Pojedziemy bez opłat na autostradach zarządzanych przez GDDKiA, a co z pozostałymi? 

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym, oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Infrastruktury.

Koleje Śląskie mogą pochwalić się punktualnością 

W dniu 06.04.2023 Urząd Transportu Kolejowego opublikował coroczny raport podsumowujący punktualność pociągów z podziałem na sektor przewozów pasażerskich i towarowych.

ZUS w Rybniku otwarty w sobotę dla przedsiębiorców. Urzędnicy pomogą w rozliczeniu składki zdrowotnej 

Do 22 maja płatnicy muszą złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok. Czasu zostało niewiele, dlatego ZUS w Rybniku organizuje dla przedsiębiorców dzień otwarty w sobotę, 20 maja. Tego dnia, w godz. od 9.00 do 14.00 na klientów czekać będą doradcy ZUS, którzy wyjaśnią, pomogą i podpowiedzą w zakresie...

Będziesz mógł zastrzec swój PESEL. Nowe przepisy mają lepiej chronić przed kradzieżą tożsamości  

Od czerwca 2024 roku każdy będzie mógł zastrzec swój PESEL. Instytucje finansowe, notariusze i operatorzy telekomunikacyjni będą zobowiązani do sprawdzenia statusu PESEL-u przed podpisaniem umowy skutkującej zobowiązaniami finansowymi. - Dzięki temu ofiary kradzieży tożsamości nie będą ponosić konsekwencji działań oszustów - informuje...

Koleje Śląskie wracają do Bohumina. Pierwsze przejazdy już 11 czerwca 

Zgodnie z oczekiwaniami podróżnych w korekcie rozkładu jazdy Kolei Śląskich, która zacznie obowiązywać od 11 czerwca 2023 roku, przywrócone zostaną połączenia do Bohumina. 

Cztery miejsca, dwa dni zabawy. W weekend rusza Festiwal Żelaznego Szlaku Rowerowego [ZAPOWIEDŹ]  

Parada steampunkowa, warsztaty naukowe i rowerowe, spektakle teatralne, festiwal gastro, gra terenowa i pokaz zabytkowych rowerów. To tylko część atrakcji, które zostały zaplanowane w ramach Festiwalu Żelaznego Szlaku Rowerowego.

Już niedługo Hajer Indoor Triathlon 

Szykuje się impreza dla prawdziwych twardzieli. Hajer Indoor Triathlon jest wyzwaniem, dla każdego, kto chce sprawdzić się w sportowej rywalizacji. Wydarzenie zaplanowano na 27 maja, ale jeszcze trwają zapisy. Areną rozgrywek będzie Zespół Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju.

Nie 500+, ale 800+. Prezes PiS zapowiedział waloryzację świadczenia. Co jeszcze trafiło do "programowego ula" PiS?  

- Polska jest piękna, ale może być jeszcze piękniejsza - podkreśla prezes Jarosław Kaczyński. W jaki sposób prezes PiS zamierza do tego doprowadzić?

Zobacz więcej