Na początku lipca Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie opublikowała wyniki egzaminów uczniów kończących szkołę podstawową. Jastrzębie-Zdrój wypadło najsłabiej w całym województwie śląskim. Co Urząd Miasta zamierza zrobić z tym problemem?
Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa jest pierwszą uczelnią na terenie Polski, na której głównym obszarem działań dydaktycznych jest problematyka bezpieczeństwa człowieka. Od kilku lat na terenie miasta Jastrzębia-Zdroju funkcjonuje Wydział Nauk Społecznych. Uczelnia oferuje studia licencjackie i magisterskie w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym.
Tekst sponsorowany
Tegoroczni maturzyści rankiem 9 lipca mogli sprawdzić swoje wyniki egzaminu dojrzałości. Jak uczniowie Jastrzębia-Zdroju, Wodzisławia, Rybnika, Raciborza, Żor i okolic wypadli na tle Polski?
W Jastrzębiu-Zdroju egzamin po ósmej klasie pisało łącznie 205 osób. Średni wynik dla miasta-powiatu to 54,87 proc. Jak prezentowały się wyniki dla poszczególnych szkół?
Wyniki pokazały, że średnio uczniowie uzyskali 61 proc. punktów z języka polskiego i 52 proc. z matematyki. Wśród języków obcych, najczęściej wybieranym był angielski, na który zdecydowało się aż 96,3 proc. ósmoklasistów – podała Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE).
Ostatnio Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało rozporządzenie o nowych podstawach programowych, ale nie tylko. Drugim rozporządzeniem jest to, dotyczące szkolnego BHP. W szkolnej toalecie mają obowiązkowo znajdować się: mydło, papier toaletowy, ręcznik lub suszarka do rąk.
Pojechaliśmy z Rybnika do Gliwic. Nowym połączeniem, które zyskuje na popularności. Rybnik czekał prawie ćwierć wieku na powrót tej linii. Wsiedliśmy do porannego pociągu o 7.00 i za 49 minut znaleźliśmy się w Gliwicach.
Uczniowie rozpoczęli wakacje. Podsumowaniem ich osiągnięć są świadectwa szkolne, niektóre z biało-czerwonym paskiem. Znowu rozgorzała dyskusja czy takie wyróżnienie ma jeszcze sens. Czy rzeczywiście oddaje wiedzę, a nie tylko wykucie, pamięciowe opanowanie treści z kilkunastu przedmiotów. A więc zlikwidować „paski”, czy jednak...
Na tę chwilę czekało tysiące uczennic i uczniów w całej Polsce. W piątek rozdano świadectwa szkolne i rozpoczęły się upragnione wakacje. Ostatnim akcentem kończącego się roku szkolnego były uroczyste akademie szkolne, po nich kwiaty, podziękowania, dyplomy i ponad dwa miesiące laby.
Barbara Nowacka, minister edukacji, ogłosiła, że od 1 września 2025 roku w szkołach będzie wprowadzona jedna godzina lekcji religii. Zajęcia będą mogły odbywać się w grupach międzyklasowych. Biskup Wojciech Osial wyraził opinię, że te zmiany są dyskryminujące.
W Zespole Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju odbył się kiermasz ciasta, z którego dochód został w całości przeznaczony na pomoc 5-letniemu Antosiowi. Chłopiec walczy z poważną chorobą - nowotworem mózgu.
50 lat w życiu szkoły to kawał czasu. To setki nauczycieli, którzy w niej pracowali i pracują, tysiące uczniów, pobierających naukę w murach Szacownej Jubilatki. To dziesiątki tysięcy lekcji i niezliczona ilość życiowych historii, spraw, anegdot, wspomnień… I właśnie w przypadku każdego jubileuszu to wspomnienia są najważniejsze...
Rada Języka Polskiego zdecydowała wprowadzić zmiany w części dotychczasowych zasad ortografii. Po ich przeanalizowaniu, nietrudno zgodzić się z RJP, iż wprowadzenie tych zmian, to słuszny krok.
Kiedy w „Korfantym” rozeszła się informacja, że można wyjechać do Włoch na zagraniczny staż, a na dodatek dostać kieszonkowe, uczniowie z entuzjazmem podeszli do tej propozycji. Wiadomo, Adriatyk, plaża no i ta niesamowita włoska kuchnia, jednym słowem - Bella Italia. Tak właśnie może wyglądać nauka zawodu i nikt nie myśli o wagarach.
W środę, drugi dzień zmagań maturalnych, młodzież zdaje „królową nauk” – matematykę. Zwykle to ona najbardziej spędza sen z powiek abiturientom. Dla wielu z nich to najtrudniejszy egzamin. Młodzież z ZS nr 6 mówi, jaki ma sposób na matematykę.
Rozwój przemysłu 4.0 postawił przed firmami nowe wyzwania, które wymagają wdrożenia nowoczesnych technologii. Przemysł potrzebuje inżynierów, którzy mają wiedzę i praktyczne umiejętności z różnych dziedzin. Tegoroczna edycja Targów Pracy Politechniki Częstochowskiej potwierdziła, że studia techniczne to najlepszy wybór.
Tekst sponsorowany
Zaczął się maraton maturalny. Pierwszym przedmiotem egzaminacyjnym jest tradycyjnie język polski. Następnie abiturienci zmierzą się z matematyką, językiem angielskim i wybranym przedmiotem rozszerzonym. O tym, jakie mają obawy, na jakie lektury stawiają, mówi młodzież z „Korfantego”.