W „Babińcu” rozmawiano o jastrzębskich zabytkach 

Miejska Biblioteka Publiczna Filia Nr 1 przy ulicy Opolskiej kontynuuje cykl spotkań dla pań pod nazwą „Babiniec”. Panie rozmawiają o tym, co je interesuje, czyli o wszystkim. Marcowe spotkanie było poświęcone jastrzębskim zabytkom.

Uczniowie „Korfantego” na stażu w Portugalii [ZDJĘCIA]  

Grupa 12 uczniów kształcących się w zawodzie technik ekonomista w Zespole Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju wyjechała na staż zawodowy do Portugalii. Jest on realizowany w ramach Programu Erasmus+ w sektorze Kształcenie i szkolenia zawodowe. Młodzież zdobywa umiejętności zawodowe i językowe oraz poznaje zabytki...

"Tu jest przyszłość” - posłowie Koalicji Obywatelskiej w Jastrzębiu-Zdroju [ZDJĘCIA]  

„Tu jest przyszłość” - pod takim hasłem odbyło się spotkanie posłów Koalicji Obywatelskiej z mieszkańcami Jastrzębia-Zdroju.  Duża sala Domu Zdrojowego była wypełniona po brzegi. Na zaproszenie posła Krzysztofa Gadowskiego przybyli: Katarzyna Piekarska, Marzena Okła-Drewnowicz, Tomasz Nowak.

PIT z ZUS. Sprawdź, kiedy musisz rozliczyć się sam 

Warto sprawdzić jaki PIT z ZUS-u otrzymaliśmy, by mieć pewność, czy ZUS dokonał za nas rozliczenia podatkowego, czy też musimy samodzielnie złożyć deklarację w urzędzie skarbowym.

Tusk w Bytomiu, Grodzki w Rybniku, Budka w Żorach, czyli najazd Koalicji Obywatelskiej na Śląsk 

Co prawda w naszym regionie przewodniczącego Platformy Obywatelskiej nie będzie, ale okazji do spotkania z politykami nie zabraknie.

JSW S.A. ma górę pieniędzy, ale i tak się zadłuży. Pomimo sprzeciwu związków zawodowych 

Związkowcy uważają, że w obecnej sytuacji zaciąganie zobowiązań jest nieuzasadnione, bo spółka jest w świetnej sytuacji. Zdaniem ekspertów pora na pozyskanie finansowania dłużnego jest odpowiednia, bo gdy nadejdzie kryzys, JSW nie dostanie od banków ani złotówki.

Nieużywany narząd zanika. Trzy metody na sprawność mózgu 

Mijają lata, pamięć nadal dopisuje, a intelekt, mimo upływu czasu jest ostry jak brzytwa. Naukowcy podpowiadają, jak zwiększyć szanse na spełnienie takiej wizji. Sposoby nie są skomplikowane i warto je wdrażać jak najszybciej. Przy tym wiele metod po prostu jest zgodna z naturą i przyjemna. Wdrożenie ich nie może przynieść żadnych...

Skamieniałe jaja dinozaura, minerały i biżuteria w weekend w Jastrzębiu-Zdroju 

W hali Omega 18 i 19 marca odbędzie się kolejne ciekawe wydarzenie dla pasjonatów. Tym razem będzie to festiwal minerałów, biżuterii, kamieni szlachetnych i skamieniałości. Zobaczyć będzie można m.in. szczątki stworzeń z czasów, kiedy Ziemią władały dinozaury. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny!

UWAGA. Ziemniaki z popularnego marketu wycofane z rynku. Przekroczone normy pestycydów 

Główny Inspektor Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące żywności. Sprawa dotyczy ziemniaków sprzedawanych w jednej z popularnych sieci. Wykryto w nich przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu środka ochrony roślin - chloroprofamu. Tego rodzaju żywność nie nadaje się do spożycia.

Dramatyczne skutki fatalnej decyzji. 19-latek na crossie wyprzedzał na skrzyżowaniu w Mizerowie [ZDJĘCIA]  

Pod nadzorem prokuratury prowadzone jest postępowanie pszczyńskich śledczych. Do dramatycznego wypadku z udziałem motocyklisty doszło w poniedziałek (13.03.) w Mizerowie. 19-latek kierujący crossem z poważnymi obrażeniami ciała został przestransportowany do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Rozkład jazdy Kolei Śląskich ze zmianami od 12 marca 

Wiosenna korekta rozkładu jazdy w 2023 roku zakłada nieznaczne zmiany na mapie inwestycji realizowanych na liniach kolejowych obsługiwanych przez Koleje Śląskie. W dalszym ciągu będą prowadzone prace na linii kolejowej do Tarnowskich Gór oraz w stacji Oświęcim.

134 słuchaczy Szkoły Policji ukończyło szkolenie podstawowe, mogą rozpocząć służbę [ZDJĘCIA]  

W miniony piątek (10.03.) na placu apelowym Szkoły Policji w Katowicach odbył się uroczysty apel z okazji zakończenia szkolenia zawodowego podstawowego kolejnej grupy słuchaczy. 136 nowych policjantów w najbliższym czasie postawi pierwsze kroki na nowej ścieżce zawodowej.

Blisko 2100 wypadków w górnictwie w 2022 roku. Z jakich przyczyn dochodziło do zdarzeń? 

O 2,6% wzrosła w 2022 roku liczba wypadków w górnictwie węgla kamiennego w porównaniu do danych z poprzedniego roku. Wyższy Urząd Górniczy, w przygotowanym zestawieniu, wyszczególnia również najczęstsze przyczyny zdarzeń.

Koleje Śląskie znów pojadą do Bohumina z pomocą Kolei Czeskich 

Jak informują Koleje Śląskie, przewoźnik przychyli się do głosów pasażerów i w tym roku uruchomi ponownie połączenie z czeskim Bohuminem. W celu ograniczenia kosztów konieczna będzie jednak przesiadka w Chałupkach. 

Wyborcze układanki 2023. Czy powtórka wyników wyborów z 2019 jest możliwa w naszym okręgu wyborczym? [PROLOG]  

Choć nie wyznaczono terminu wyborów parlamentarnych, nieoficjalna kampania wyborcza trwa na dobre. Wbrew retoryce polityków, rywalizacja przebiega nie tylko między partiami, ale również wewnątrz samych ugrupowań - potencjalnych kandydatów jest więcej niż "biorących" miejsc na listach. Dlatego "z łokcia" można dostać nie tylko od przeciwnika...

Rejsy po morzach i oceanach - jakie to fascynujące 

Rejsy po morzach i oceanach - jakie to fascynujące. To podsumowanie spotkania, jakie klasa turystyczna z „Korfantego” odbyła w ramach cyklu Zawodowiec Naszym Mentorem. Tym razem do ZS Nr 2 przybył prezes firmy Atlas Tours Marek Piksa.

Donosić na sąsiada? Kto nie segreguje śmieci? [FELIETON] 

Patrząc na nasze osiedlowe śmietniki oraz teren do nich przylegający widzimy tam wszystko - stare meble, opony, szkło, zużyty sprzęt AGD. Z segregowaniem też jest - mówiąc delikatnie - różnie. Czy jedynym sposobem zaradzenia temu jest tropienie sąsiadów i donoszenie na nich?

Zobacz więcej