Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Patroni jastrzębskich ulic. Kim był Arka Bożek? 

Z pewnością każdy mieszkaniec Jastrzębia-Zdroju słyszał o Osiedlu Arki Bożka lub przejeżdżał kiedyś ulicą, nazwaną na jego cześć. Jednak zapewne nie wszyscy wiedzą, kim był ten działacz społeczny i polityczny oraz czym zasłużył...

Jastrzębie-Zdrój. Służby PRL wzięły go na celownik, po latach otrzymał medal Prezydenta RP 

Jastrzębianin Leon Białecki otrzymał Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Emerytowany polonista z Jastrzębia-Zdroju w latach 80-tych XX wieku był rozpracowywany przez tajne służby PRL-u. Dlaczego bezpieka zainteresowała się panem Leonem i jak to się dla niego skończyło?

Długa historia śląskiej kolei. Za nami święto kolejarzy 

Ostatnio kolejarze mieli swoje święto. Zawód kolejarza to zbiór wielu specjalistycznych i odpowiedzialnych umiejętności. Dzięki nim codzienna podróż pociągiem jest komfortowa oraz przede wszystkim bezpieczna. Czy wiecie, że historia kolei na śląsku sięga nawet 1767 roku?

Polacy mordowali Polaków. O książce Rafała Hetmana w bibliotece  

„Las zbliża się powoli. Kto po wojnie mordował w Dębrzynie” - to tytuł książki Rafała Hetmana, o której rozmawiano w środę w Miejskiej Bibliotece Publicznej. W spotkaniu uczestniczył autor, który opowiedział o książce.

Sposób na Święto Niepodległości   

11 listopada to nasze Święto Niepodległości. Ponad wiek temu Polacy wywalczyli wolność. Warto, a nawet powinno się wracać pamięcią do tamtych historycznych wydarzeń. W tym kontekście pojawia się pytanie, jak świętować? Jak najlepiej uczcić pamięć tych, którzy wolność wywalczyli, a jednocześnie cieszyć się, że naród sam może o sobie decydować?

Pomysł na wycieczkę - Lysa Hora - Łysa Góra  

To najwyższy szczyt Beskidu Śląsko-Morawskiego, mający 1 323 m n.p.m., jest doskonale widoczny z Jastrzębia-Zdroju oraz innych miast naszego regionu. Czeska Łysa Hora (Łysa Góra), bo o niej mowa, stała się celem wycieczki PTTK koło „Krokus”. Ponad 50 osób wyruszyło w listopadową niedzielę na górską wycieczkę.

Grób bez zmarłych. Na pamiątkę tragicznych wydarzeń  

Jest taka mogiła, w której zamiast ludzkich szczątków znajduje się ziemia. Dlaczego nie ma w niej zmarłych?  Spoczywają daleko poza Ojczyzną. Zostali pomordowani przez sowieckich okupantów lub zmarli z wycieńczenia w łagrach na dalekiej Syberii. To grób symboliczny, ale jakże ważny, dla nas, którzy pamiętamy o naszej historii.

Oni tworzyli Jastrzębie. Wspominamy zmarłych jastrzębian 

1 listopada, w dzień Wszystkich Świętych, warto wspomnieć ludzi, którzy związali się z Jastrzębiem i tutaj znaleźli miejsce ostatniego spoczynku. Swoją działalnością i pracą zostawili swój ślad, przyczyniając się do rozwoju lokalnej społeczności.

Uczniowie SP 6 na wystawie „Ojcowie Niepodległości” 

Uczniowie dwóch klas 8. Szkoły Podstawowej nr 6 im. Janusza Kurczaka wybrali się na wystawę pt. „Ojcowie Niepodległości”. Ekspozycja należąca do Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach, prezentowana jest w Zespole Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju.

„Orlęta. Grodno ‘39”. Jaki jest polski patriotyzm?  

„Orlęta. Grodno ‘39” na ten film udają się ostatnio wycieczki szkolne. Także młodzi jastrzębianie zasiądą w fotelach kinowych, aby obejrzeć realizację na temat napaści sowieckiej na Polskę. Bez wątpienia jest to film o patriotyzmie, ale też o podziałach, czy nawet nienawiści, która nie ustępuje w czasach wojny, a nawet wybucha...

Zmiana warty u Sybiraków. "Patrzę na Ukrainę i płaczę" 

Kiedy był małym chłopcem, tatę rozstrzelali mu sowieci. Wraz z mamą został załadowany do bydlęcego wagonu i w samym środku zimy, przy bardzo dużych mrozach, wywieziony na Syberię. Dziś, 90-letni pan, Ryszard Czernecki, przekazuje zadanie stania na straży pamięci, młodszemu pokoleniu. Od niedawna prezesem Związku Sybiraków Oddział...

Na słowiańskim szlaku w… Jastrzębiu  

Ewa Kassala, absolwentka II Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju, przedstawiła swoją nową książkę, której fabuła przenosi czytelników do czasów Mieszka I.

Uczniowie z „Korfantego” uczcili obrońców Polski z 1939 roku  

1 września to oprócz tradycyjnego początku roku, to również rocznica napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę. Uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego zapalili znicz na grobie ułanów, którzy bronili Bożej Góry przed najeźdźcą.

Letnisko spłonęło w niewyjaśnionych okolicznościach. A zjeżdżały tu tłumy [HISTORIA] 

To letnisko było synonimem luksusu i beztroskiego wypoczynku. Najpierw mogli korzystać z niego wojskowi, a następnie pozostali kuracjusze. Podawano tam wykwintne dania, organizowano huczne imprezy. Koniec był tragiczny. Obiekt pochłonął pożar. Do dzisiaj mówi się, że mogło to być celowe podpalenie.

Wakacyjną idyllę pochłonęły płomienie. Niewyjaśnione okoliczności pożaru letniska 

To letnisko było synonimem luksusu i beztroskiego wypoczynku. Najpierw mogli korzystać z niego wojskowi, a następnie pozostali kuracjusze. Podawano tam wykwintne dania, organizowano huczne imprezy. Koniec był tragiczny. Obiekt pochłonął pożar. Do dzisiaj mówi się, że mogło to być celowe podpalenie.

Jastrzębski stadion wodny. Gdzie kiedyś chłodzili się w upały? [ZDJĘCIA ARCHIWALNE]  

Uff jak gorąco! Wielu jastrzębian szuka w tych upalnych dniach ochłody na Kąpielisku Zdrój. Czy jednak zażywając beztrosko relaksu wiemy, że basen ten ma 85 lat, a jego początki sięgają czasów sprzed II wojny światowej. W celach rekreacyjnych turyści przyjeżdżali do Jastrzębia specjalnymi pociągami z Katowic. Natomiast w latach...

Jastrzębski stadion wodny. Gdzie kiedyś chłodzili się w upały? [ZDJĘCIA ARCHIWALNE]  

Uff jak gorąco! Wielu jastrzębian szuka w tych upalnych dniach ochłody na Kąpielisku Zdrój. Czy jednak zażywając beztrosko relaksu wiemy, że basen ten ma 85 lat, a jego początki sięgają czasów sprzed II wojny światowej. W celach rekreacyjnych turyści przyjeżdżali do Jastrzębia specjalnymi pociągami z Katowic. Natomiast w latach...

"Witaj Polsko!" - zobacz film, który wyjaśnia wydarzenia sprzed 100 lat [WIDEO] 

Uroczystości 100-lecia przyłączenia ziemi wodzisławskiej do Polski w sobotę przyciągnęły tłumy. Kolejnym etapem obchodów jest film, który stworzył Bogusław Porwoł. Opowiada on o tym, jak potoczyła się historia, która doprowadzila do tego, że Śląsk jest obecnie częścią Polski. 

Zobacz więcej