Michał Woś
Poseł na Sejm RP
Raciborzanin, absolwent I LO w Raciborzu oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. W wyborach samorządowych z 2014 roku dostał się do rady miasta jako kandydat niezależny. W grudniu 2015 roku objał obowiązki szefa gabinetu politycznego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, 5 czerwca 2017 roku został mianowany podsekretarzem stanu w ministerstwie sprawiedliwości. W marcu 2018 roku zrezygnował ze stanowiska wiceministra, został pełnomocnikiem ministra sprawiedliwości ds. funduszu sprawiedliwości.
Jesienią 2018 roku M. Woś z powodzeniem kandydował do Sejmiku Śląskiego. Znakomity wynik wyborczy sprawił, że został etatowym członkiem zarządu województwa śląskiego. Z funkcji wicemarszałka województwa zrezygnował w czerwcu 2019 roku, gdy został powołany do rządu Mateusza Morawieckiego. Minister Michał Woś odpowiadał za koordynację pomocy humanitarnej jaką Polska kieruje do krajów trzeciego świata oraz rejonów dotkniętych konfliktami zbrojnymi. W 2019 roku został posłem. W nowym rządzie Mateusza Morawieckiego był ministrem środowiska. Piastował to stanowisko do rekonstrukcji rządu we wrześniu 2020 r. W październiku 2020 r. został sekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. W 2023 roku ponownie wybrany na posła w 30. okręgu wyborczym.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę dotyczącą obsadzenia składów osobowych stałych komisji sejmowych. Postanowiliśmy sprawdzić, w których komisjach będą działać posłowie z okręgu numer 30. Okazuje się, że żadna z tych komisji nie będzie miała reprezentacji dwóch posłów z Raciborza. Wiemy dlaczego.
AKTUALIZACJA
117 osób spośród 460 posłów debiutuje w ławach sejmowych, 27 wraca do nich po przerwie. Trwa pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji, w trakcie którego posłowie składają ślubowanie. To od tego momentu stają się pełnoprawnymi przedstawicielami swoich wyborców w parlamencie na kolejne cztery lata. Sejm wybrał na Marszałka Sejmu Szymona...
AKTUALIZACJA
13 listopada pracę inauguruje Sejm X kadencji wybrany w wyborach z 15 października. Na pierwszym posiedzeniu swój rząd do dymisji poda Mateusz Morawiecki.
Prawie 40 tys. zł otrzymają parlamentarzyści, którzy nie zasiądą w Sejmie i Senacie nowej kadencji.
Tradycyjnie w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia oficjalnych zaświadczeń potwierdzających uzyskanie mandatu parlamentarzysty.
Trzeba przyznać, że to może zaboleć – dostać najwięcej głosów w całym okręgu wyborczym, a jednocześnie stracić władzę. Nie mówiąc już o potencjalnych innych nieprzyjemnościach, które posłowi i wciąż jeszcze wiceministrowi Michałowi Wosiowi prognozują ci, którzy głosów może i mieli mniej, ale za to szykują się do przejęcia władzy.
Co jest skuteczniejsze? Zabezpieczyć swój matecznik, czy może wyjść z szeroką kampanią regionalną?
W Jastrzębiu-Zdroju wyborcy tłumnie poszli do urn wyborczych, aby oddać głos na swoich kandydatów w wyborach do sejmu i senatu. Jastrzębie-Zdrój podzielone było na 38 obwodowych komisji wyborczych. Wyniki z Jastrzębia-Zdroju PKW podało jako ostatnie z miast okręgu 30. Trzeba było na nie czekać do poniedziałkowego wieczora.
Do Sejmu RP dostali się: Michał Woś, Paweł Jabłoński, Bolesław Piecha, Grzegorz Matusiak, Krzysztof Gadowski, Marek Krząkała, Gabriela Lenartowicz, Łukasz Osmalak i Roman Fritz. Poza Sejmem są Mieczysław Kieca, Mirosław Duży i Teresa Glenc. To wyniki wyborów na podstawie danych PKW (100% obwodów głosowania).
AKTUALIZACJA
Porównaliśmy oświadczenia majątkowe senatorów i posłów, które złożyli na początku i na końcu kadencji. Większość pomnożyła oszczędności, niektórzy spłacili kredyty, jeszcze inni przesiedli się do nowych samochodów, ale nie wszyscy.
Kto wygrywa wybory parlamentarne? W przypadku Senatu sprawa jest prosta, bo Polska została podzielona na 100 jednomandatowych okręgów wyborczych. W każdym okręgu wygrywa kandydat, który zdobędzie najwięcej ważnych głosów. W przypadku wyborów do Sejmu sytuacja jest bardziej skomplikowana z uwagi na ordynację proporcjonalną opartą na...
Nieoficjalne ustalenia Nowin dotyczące listy wyborczej PiS w naszym okręgu potwierdziły się niemalże co do joty. 2 września PiS oficjalnie zaprezentował kandydatów do Sejmu i Senatu z naszego regionu.
Redakcja portalu Nowiny.pl nieoficjalnie dotarła do listy PiS w okręgu 30. Wiemy, którzy politycy z naszego regionu zajmą zarówno czołowe, jak i dalsze miejsca. Jest sporo niespodzianek.
Lider Polski 2050 Szymon Hołownia oraz prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz ogłosili kandydatów Trzeciej Drogi do Sejmu.
We wtorek ogłoszono termin jesiennych wyborów parlamentarnych, które odbędą się 15 października. Kto z naszego regionu będzie kandydował na posłów i senatorów? Na liście nazwisk oficjalnie już pojawia się Maciej Kopiec, poseł z Rybnika, który będzie startował do Senatu z okręgu nr 80 w Katowicach.
Gdy w innych ugrupowaniach politycznych trwają zakulisowe przepychanki o jak najlepsze miejsca na listach w wyborach do Sejmu RP, Konfederacja wykłada karty na stół.
Choć w Rybniku nie ma więzienia ani aresztu śledczego, to w mieście zorganizowano wojewódzkie obchody święta Służby Więziennej. Pojawił się dyrektor z Katowic, a także wiceminister, któremu podlega więziennictwo.